Bayburt’ta öğrenciler Dizayn ve Maharet Merkezi’nde geleceğe hazırlanıyor

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına merbut Yıldız Maşrık Küçük Asya Kalkınma Ajansı tarafından Içtimai Gelişmeyi Tutma Programı kapsamında 2021’dahi açılan Bayburt Tasarım ve Maharet Merkezi, 12 ayrımlı atölyesiyle öğrencilere değişik birikim yaşatıyor.

Ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için planlanan merkezde yabancı açacak, dram, zeka oyunları, çalgı, robotik, kodlama, astroSTEM, model tayyare ve havacılık, ahşap, görsel sanatlar ve seramik atölyeleri ile tezkere kafe ve konuşma salonu bulunuyor.

Keman ve piyano ile müzik eğitiminden elektronik beyin laboratuvarında robotik kodlamaya, onlarca farklı zeka oyunundan drama salonuna büyüklüğünde öğrencilerin dörtköşe ve ağır ezgi mesafelik geçirmeleri için bir nice detayın düşünüldüğü merkezde, 12 değişik atölyede alanında uzman eğitimciler fariza yapıyor.

Okullar bölgesindeki Kardeş Evran Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi binasında hizmet veren şekil, şehir genelinde öğrenim gören seçkin yaştan ve dershane düzeyinden öğrencileri ağırlıyor.

“Haber Yolculuğu Projesi” hayata geçirildi

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Cenup, AA muhabirine, merkezdeki atölyelerde uygulamanın civar planda olduğu, deneyimi asıl kayran bire bir eğitim yaklaşımının benimsendiğini söyledi.

Dizayn ve Maharet Merkezi’ndeki atölyelerin öğrencilerin derslerde aldığı bilgileri hayatla ilişkilendirmesine ve bu bilgileri kılgı uygulamalara, yaratıcı ürünlere dönüştürmesine imkan sağlayan fiziki alanlar olduğunu belirten Güney, şöyle devam etti:

“Bu imkanı kıymetlendirmek hesabına kentte ‘Fen Yolculuğu’ adı altında ayrımsız proje gerçekleştirdik. Bu imkanlardan ilimizdeki 15 bin öğrencinin istifade etmesi anlamında bu projeyi hayata geçirdik. İlimizdeki minval ve köy okullarındaki öğrencilerimizin hepsi, oluşturduğumuz ortam üzerinden müracaat yaparak transfer yoluyla atölyemizi musahabe ediyor. Buradaki öğretmenler nezaretinde bundan sonra bilginin beceriye dönüşmesi ve zihinlerinde oluşturulan tasarımların ürüne dönüştürülmesiyle ilgilendiren tıpkı proses yaşanıyor.”

Güney, merkezi sonuç olarak Malumat Nutuk Merkezi’nden 40 öğrencinin ziyaret ettiğini kaydederek, “Bilgelik Hanek Merkezleri okul dışı öğrenme ortamlarıdır. Meslek saatleri dışında örgün eğitimi tavlandırmak namına yapılan tıpkısı çalışma. Zaman 12 atölyemizin tamamında mütenevvi alanlarda öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz nezaretinde atölye çalışmaları yaptı.” diyerek konuştu.

Çocuklar iyicene çatlak geçiriyor

Olgun Sanat Merkezi öğrencisi Hira Yücedağ bile mülakat ettiği merkezde ayrımlı atölyeleri gezip çokça eğlendiğini ve fotoğraf atölyesinde kilden mumluklar yaptığını anlattı.

2’nci dershane öğrencisi Hümeyranur Semavi ise füru üzere bir nice coşku alanı bulunduğuna dikkati çekerek, “Kılık atölyesini, kodlama ve yazılım atölyesini gördük. Acıklı, bilgelik bilimleri kabil burada kollar üzere birçok atölye var ve kâffesi çokça evire çevire. Tığ dahi burada çokça iyice mesafelik geçirdik.” dedi.

Share: