Bursa’daki göl ve göletlere 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldı

Bursa’daki göl ve göletlere, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğünce üretimi yapılan 2,5 milyon sazan çocuk su bırakıldı.

Bakanlığın “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Orhangazi ilçesinde İznik Gölü’nün Yeniköy Altı Sahili’nde aktiflik düzenlendi.

İl Ekincilik ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, konuşmasında, Bursa’nın 5 ilçesinde iri ve itidalli ölçekli 45 göl ve gölette balıklandırma çalışması yapıldığını bildirdi.

Bu kapsamda il genelinde 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldığını belirten Şenyürek, “Son 5 yıla baktığımızda 3 milyon 400 balığı suyla buluşturmuşken, bu sene biraz elan çok sayıda balığı göl ve göletlerimizde suyla buluşturuyoruz.” dedi.

Bursa’da akarsu ürünleri üretiminin arttığını dile getiren Şenyürek, İznik Gölü’nün hususi dirim bilimsel, yapı bilimsel ve ekosisteme topluluk olduğunu vurguladı.

Gölde 27 balık türünün yaşadığını nâkil Şenyürek şöyle konuştu:

“İznik Gölü’nde 4 avlak sahası ve 5 su ürünleri avcılık kooperatifi bulunmakta olup 129 ruhsatlı balıkçı gemisi mevcuttur. Sportif avcılığın geliştirilmesi, göllerdeki balık popülasyonunun artırılması amacıyla Edirne İpsala Akarsu Ürünleri Araştırma İstasyonundan getirilen bala balıklarla, Bakanlığımız Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğünün organizasyonu ile İl Müdürlüğümüzce doğal göl ve Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki göletlerde balıklandırma çalışması yapılmaktadır. Sulama gayeli yapılan göletlerin balıkçılığa kazandırılması çalışması ile atıl durumda olan kaynaklar üretime kazandırılarak farklı üretim modellerinin uygulanmasına imkan sağlayarak bu çerçevede ülkemizde eksikliği mahsus sportif avcılık alanlarının ilimizde oluşturulması yönünde majör aynı etap atılmıştır. Vatandaşlarımıza ve köylümüze düşen görev ise tabii göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına koruyucu olunması ve bunların büyüyerek en azından ayrımsız defa üremesine fırsat sağlanmasıdır. Böylelikle ortamda katıksız tenasül döngüsü sağlanacaktır.”

Balık yavrularının göle bırakılmasıyla sona ermiş programa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Bölüm Müdürü Atak Belgen, Orhangazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çınar, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, akarsu ürünleri mühendisi Hacı Söz Sıra ve tarım teknikeri Şair Çelebi katıldı.Share: