Buzla ciltli Çıldır Gölü’nün cazibesi artıyor

Turistlerin şita yolculuk rotaları beyninde vadi düzlük bankiz kaplı Çıldır Gölü’nün cazibesi değme güzeşte periyot artıyor.

Ardahan ve Kars sınırında bulunan Çıldır Gölü’ndeki buz kalınlığı soğukların etkisiyle 30 santimetreyi aştı.

Son günlerde Şark Ekspresi ve Turistik Şarki Ekspresi seferleriyle bölgeye gelen domestik ve yabancı turistler, donan göl üzerinde reviş yapıyor, süvari kızaklarla gezintiye çıkıp patenle kayıyor.

Çıldır Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Çıldır Gölü’nün dünyanın genişlik büyük buz pisti olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Gölün özellikle şita aylarında umu gördüğünü tabir eden İpek, şöyle konuştu:

“Gölümüz kış aylarında buz tuttuğu ahit alelhusus Eskimo usulü balıkçılıkla bu arada yöremizdeki işletmelerimiz, insanlarımız, köylülerimiz, kooperatifimizin üyeleri evlerine gelir getiriyor. Bire Bir zamanda yöremizdeki hem yerel hem yabancı turistlerimize hizmet veriyorlar. Balıkçılık hizmetiyle bu arada, sportif faaliyetlere dahi haddinden fazla önem gösteriliyor. Buz pisti olması sebebiyle hem gençlerimiz hem de yöredeki insanlarımız atlı kızakçılık, patinaj, tıpkısı zamanda mütenevvi otomotiv firmaları yörede göl üzerinde hayatiyet gösterme yoluna gidiyorlar.”

İpek, bölgenin tanıtımı üzere Il ve belediyelerle şita mevsiminde festivallerin düzenlendiğini hatırlattı.

Gölün dolay halkı için dirimsel kaynağı olduğunu anlatan İpek, “Tıpkı bölüm süvari kızakçılık faaliyetleri muvasala maksadıyla kullanılıyorken şu dakika bakımından domestik ve yabancı turistlerin en iri çalkantı, sağlık, canlılık kaynağı. Çıldır Gölü çokça güzel bir manzaraya kavuşmuş durumda.” dedi.

İpek, herkesi bölgedeki bu benzersiz güzellikleri görmeye çağırma etti.

Yabancı turistler Çıldır Gölü’nün doğasına hayran kaldı

Eşiyle otostop yaparak dünya turuna çıkan ve bölgeyi müzakere fail İsviçreli Ulysse Lebeau, buzun üzerinde volta heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, ” Türkiye’da bu büyüklüğünde iyicene coğrafyaya ilk defa şehadet ediyoruz. Burada peynirin tadına baktık ve çokça kudretli. İsviçre’deki peynirlerle bir. Apansız Örenlik Yeri’ni birlikte çokça beğendik. Buzun konusunda ilk çıktığımda heyecanlandım, buzun kırılacağından korktum amma şu anda istinkâf etmek geçti. Buz yüklülük ve altında akarsu akıyor, çokça rahatım.” diye niteleyerek konuştu.

Eva Lagrande ise bölgeye hayran kaldığını belirterek, “Çıldır Gölü üzerindeyiz, bu büyüklüğünde buz tutacağını beklemiyordum. İlk kez buz üzerine çıkıyorum. Ülkemizde birlikte var amma bu kadar domuzuna manzara yok. İlk öğün buzun üzerinde atların yürüdüğünü ve turizm aktivitesini görüyorum. Buzla ciltli gölün etrafındaki beyaza bürünen dağlar dahi çokça hoşuma gitti.” ifadelerini kullandı.

Share: