CHP’nin İzmir’da 9 Ilkgüz afişleri, İYİ Parti’den sonra DOĞRU Parti’den de reaksiyon çekti: Tarihi ayrımsız uyku

İzmir Büyükşehir Belediyesi yoluyla kentin antagonist işgalinden kurtuluş tarihi 9 Eylül’ün 100’üncü sene dönümü nedeniyle afişler hazırlandı. ‘Cumhuriyetin ikinci yüzyılı, demokrasinin ikinci yüzyılı, barışın ikinci yüzyılı’ kabilinden farklı sloganların yer aldığı afişler kentin çeşitli bölgelerine asıldı. O afişlerden bazılarında saha alan ‘barışın yüzyılı’ ifadesi ağız dalaşı yarattı.

DOĞRU PARTİ İZMİR İL BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

DÜRÜST Tümen İzmir İl Başkanı Asalet Ulvi Daima toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada, “CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu ‘Barışın ikinci yüzyılı’ sloganıyla kutlayarak tarihi ayrımsız gaflete imza atmıştır. Parçalanmamış vatanseverlerin tepki gösterdiği ve ati nesillerin da kınayacağı bu yaklaşım; Türkiye Cumhuriyeti var berenarı sorgulanacaktır. Çünkü, 9 Ilkgüz 1922; Türk Milletinin özgürlük mücadelesini zaferle taçlandırdığı; İzmir’den başlayan lento zincirinin gene İzmir’birlikte kırıldığı tarihtir. Soyer; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurtuluş mücadelesi veren martir ve gazilerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Soyer’in yaklaşımını hovarda kınıyoruz. Sanmasın kim; ülkemizin ve İzmir’in vatanperver, bayrağına tutkun insanları bunu içine sindirecektir. Kendisinden derhal bu tebrik kartı afişlerini kaldırarak Kurtuluş Savaşı’nın ruhuna ve 9 Ilkgüz’e yakışır tıpkısı kutlama paylaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

SOYER’DEN PAYLAŞIM

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda afişlerin görsellerine yer vererek, “9 Ilkgüz, çabucak İzmir’in değil Türkiye’nin kurtuluşudur. Demokrasinin, özgürlüğün, bağımsızlığın, barışın zaferidir. Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın ikinci yüzyılı, tıpkısı zamanda demokratlık ve barışın ikinci yüzyılıdır” dedi.

İYİ PARTİ’DEN BILE TEPKİ GELMİŞTİ

İyi Tümen Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “15 Mayıs 1919’un hangi olduğunu derk etmek istemeyen karın, 9 Eylül 1922’nin muhtevasını kavrayamaz. 9 Ilkgüz İzmir’in ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun zafer günüdür. Sayın Bronz Soyer’i bu afişleri kaldırmaya ve 9 Eylül’ün 100. yılına uygun kutlamalar yapmaya çağırma ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI ZATEN 2023’TE KUTLAYACAĞIZ”

Benzeri ahir paylaşımında bunun gerekçesini birlikte açıklanan Dervişoğlu, “Sayın Başkan; Bu yıl 9 Eylül zaferinin 100.Yıldönümü. Cumhuriyetimizin ve Lozan Sulh Antlaşmasının 100.yılını ise 2023’de elhak baş başa kutlayacağız. Türkiye ve İzmir üzere böylesine şanlı tıpkısı tarihi zaferi kavram kargaşası zarfında kerhen kutluyormuş izlenimi veremeyiz.” dedi.Share: