Depremde yaralanan çocuklar, hastanede eğitime başladı

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde Adıyaman’birlikte yaralanıp, Mardin’dahi tedaviye alınan 6 depremzede yavru, eğitim bilimi-öğretime şifahane odalarında başladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller dışında 71 ilde öğrenciler bugün dersbaşı yaptı. Adıyaman’dahi depremlerde yaralanarak gelgel ve kara marifetiyle Mardin Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne getirilen 6 çocuğun tedavi gördükleri odalar, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın talimatıyla okula dönüştürüldü. Mardin Terbiye ve Araştırı Hastanesi Süt Çocuğu Servisi’nde tedavisine devam edilen Adıyaman Ağır Padişah Yakınlarında İlkokulu 1’inci Dershane öğrencisi Elif Kübra Yer (7), gönüllü derslik öğretmeni İbrahim Halil Akson ile eğitime başladı. İl Milli Terbiye Müdürü Maksat Çıpa, Artuklu İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Emin Duyan, Mardin Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Bilirkişi Dr. Mehmet Aymaz, hastane odasında eğitime başlayan Elif Kübra Arazi’ı önce ders gününde bekâr bırakmadı.

OKULLARDA 529, HASTANELERDE 6 DEPREMZEDE ÖĞRENCİ DERSBAŞI YAPTIİl Milli Yetişek Müdürü Meram Demir, memleket genelindeki okullarda 529, hastanelerde ise 6 depremzede öğrencinin bugün dersbaşı yaptığını söyledi. Çıpa, “Kahramanmaraş merkezli depremde mevt fail kardeşlerimize Allah’tan yağmur, yaralılarımıza evgin şifalar diliyoruz. Milli Eğitim Bakanımız, icra vekili yardımcılarımız, kat başkanlarımız ve ülke müdürlerimiz depremin önceki gününden itibaren sonsuz alandaydı. Zaman üstelik Mardin genelinde zaman itibarıyla 529 depremzede öğrencimiz taşıt yaptırdı. Mardin Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde biri esas eğitim bilimi, 3’ü lise atılmak amacıyla 4 öğrencimiz şu dakika otama görüyor. Kızıltepe’bile gene ayrımsız şekilde 2 öğrencimiz var. Öğretmenlerimiz hastane odalarında bu çocuklarımızın eğitimine başladılar. KYK yurtlarında, otellerde, sarıklı evlerimizi dahi bire bir şekilde çocuklarımızın kayıtlarını aldık. Okul öncesi çocuklarımız için dahi sınıflarımızı açıyoruz. Bu konuda sayrılarevi yönetimine, İl Afiyet Müdürümüze haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Bize bu desteği verdiler, bu kolaylığı sağladılar. Çocuklarımızın eğitimine aksatmadan devam ettireceğiz. Benzeri nebze dahi olsa yaralarını sarmaya çalışacağız. Rabbim beterinden korusun inşallah.” dedi.600 DEPREMZEDENİN TEDAVİSİ YAPILDI Mardin Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Bilirkişi Dr. Mehmet Malumatsız ise hastanede kestirmece 600 depremzedenin tedavisinin yapıldığını, bunların tıpkı kısmının birlikte bala olduğunu söyledi. Dr. Boş Kafalı, “Bu çocuklarımızın tedavilerinin uzaması sebebiyle Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile bu arada şifahane odalarını sınıfa dönüştürdük. Hem tedavilerini oluyorlar hem dahi eğitimlerinden idraksiz kalmıyorlar. Tıpkısı nebze olsun acılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Desteklerinden muhit Milli Yetişek Müdürümüze teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Mardin genelinde bile 246 bin 450 öğrenci, 14 bin 293 hoca, 1188 okulda dersbaşı yaptı.

Share: