Dünyada yalnız 10 pare vardı, 11.’si Kırıkkale’ye kuruldu: Tayyare, tank ve roket parçaları üretilecek

DÜRÜST Öğür Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, 7 bin tonluk dev erkin dövme presi atölyesinin dünyada elden 10 kesim olduğunu ve 11.’sinin Kırıkkale’ye kurulduğunu söyledi. Fert, “Savunmanın bel kemiği olan ilimiz artık dünyanın dar başıboş vuruş presi merkezlerinden biri olmasının yanı sıra Türkiye’da birlikte tek olma özelliği taşıyor. Dünyanın tıpkı birçok ülkesinde üretilebilen uçak, tank ve roket parçaları bundan sonra ilimizde üretilecek” dedi.

DOĞRU Fırka Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş. Çelik ve Düğü Fabrikası’nda yapılan yatırımlarla ilişik Umum Müdür Yardımcısı Mualla Dokunaklı Kılıç’tan bilgelik aldı. Tesisteki yapılan çalışmaları durumunda inceleyen SELIM Tümen Saylav Birey, 7 bin tonluk dev başıboş dövme presi karşı yaptığı açıklamada, “10 sene önce girişimlerimiz neticesinde likit çipo çelik ve kırılan çelik üretimiyle ilişik 79 milyon avroluk yatırım ihale edilmişti” dedi.

“Dünyada bu presten 10 tane varken 11’icisi ilimize kuruldu”

Türkiye’birlikte ilk kez 7 bin tonluk dev erkin dövme presi yeni atölyesinin Kırıkkale’ye kurulduğunu ifade fail Duygusal, “135 bin titrem kapasiteli fabrika üretime başlamıştı. 400 bin ton ithal ettiğimiz çeliğin yaklaşık 3’üstelik 1’i ilimizde üretiliyor. Fakat bu tesisin bütünleşmiş benzeri bünye olması gerekiyordu. İşte MKE’deki bakir yontu bu işe çıkar yol oldu. 7 bin tonluk dev azade çarpma presi yeni atölyemize kuruldu. Dünyada bu presten 10 kıta varken 11’icisi ilimize kuruldu. Dünya da 11’incisi dev vuruş el işletmesi ilimizde MKE’de kuruldu. Savunmanın temel olan ilimiz daha çok dünyanın az azade çarpma presi merkezlerinden biri olmanın yanında Türkiye’üstelik de yegâne olma özelliği taşıyor” diyerek konuştu.

“Bu zor, Ukrayna’dan 40 gemi ile getirildi”

Başıboş dövme presi yardımıyla tayyare, tank ve roket parçalarının bile üretilebileceğinin altını çizen SELIM Öğür Milletvekili Can, “Bu erkin dövme presi sayesinde polat haddehaneleri, hazır para çipo çelik kırılan çelik üretimi ile MKE ve ilimiz farklı tıpkısı art kulvara geçmiştir. Dünyanın tıpkısı kaç ülkesinde üretilebilen hassas parçalar; uçak, tank ve roket parçaları ilimizde üretilecek. İlimizde mümasil zamanda taraf sanayi çetin envestisman yapacaktır. İlimize ve ülkemize acun çapındaki bu yatırım alımlı çalımlı olsun. Bu baskı, Ukrayna’dan 40 gemi ile getirildi. Dünyanın genişlik şişman vinçlerinden biri ile kurulduğunu söylersem ne kadar balaban olduğunu anlarsınız” şeklinde konuştu.

“İlimize MKE, bakir statüsü ile gelişigüzel 1 bilyon 74 milyon TL yatırım yaptı”

DÜRÜST Parti Milletvekili Duygusal, “Alüminyum tesisinin bile işletmeye alıyor ve külçe alüminyum üretimine başlıyor. MKE ve ilimiz alüminyumda ülkemizde yetişkin bir dalan oldu. Yüzlerce kişiye ekmek kapısı aralandı. MKE yapılan yatırımlar ve Roketsan ve jandarma yatırımları ile Kırıkkale adeta yeniden kuruluyor. İlimize MKE, kullanılmamış statüsü ile gelişigüzel 1 bilyon 74 milyon TL yatırım yaptı. Kurulacak fişek fabrikası ve barut fabrikası ile alay malay MKE okkalı istihdam oluşturacak” ifadesini kullandı.

SELIM Parti Mebus Ramazan Can’a gelgel ziyaretlerinde AK Öğür İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Amaç Pınar ve ilgilendiren hava personeli zevcelik etti. – KIRIKKALE

Share: