Edirne Belediye Meclisi’nde 2023’ün İlk Toplantısı

Edirne Uray Meclisi’nde 2023 yılının ilk toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Edirne’ye 4 mahalle daha eklenmesi oybirliği ile kabul edildi. Edirne’bile mahalle sayısının 28’e çıkarılmasını sağlayacak kararın evvel yerine Edirne Valiliği’ne, elan sonradan İçişleri Bakanlığı’na gönderilerek onaylanması gerekiyor.

Edirne Şehremaneti Meclisi Aile Kocaoğlan Bayağı Toplantısı, Belediye Reisi Recep Gürkan’ın başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi ve Uray Konservatuvarı Edirne Şehremaneti Meclisi Güruh Salonu’nda yapıldı. Meclisin açılışında konuşan Şehremini Recep Gürkan, 2023’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olmasından ufuk çokça eke ve altın bir sene olduğuna ilgi çekti.

Belediye Reisi Recep Gürkan, “Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk, zırh arkadaşları ve Türk milleti aracılığıyla kurulan Cumhuriyet Altını’in 100. yılı. İnşallah Cumhuriyetin 100. yılında bizler birlikte Cumhuriyet Altını’e layık birer Cumhuriyet vatandaşı namına, halkımızın bize verdiği görevleri gereğince namına getiririz. Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi şartlarda kurulduğunu, hangi şartlarda bu noktaya geldiğini hepimiz biliyoruz. Cumhuriyete ve Cumhuriyeti kuran iradeye layık aynı yurttaş koyulmak birlikte bizim sunma nazik hedefimiz, gayemiz, önceliğimiz. Cumhuriyetin 100. yılında Edirne Belediyesi yerine başladığımız birçok işi bağlamak gayretindeyiz. Eskimemiş projelere başlayacağız, vatandaşlarımızın refahı, mutluluğu, konforu ve huzuru için daha çok çalışacağız” diyerek, Cumhuriyetin 100. yılını kutladı.

BAHRİ DİNAR EDİRNE TURİZM ELÇİSİ

Ardından Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan birlikte Sedir’e bir takrir sundu. Belediye Başkanı Gürkan’ın, Edirne’nin tanıtımına ve turizmine yardım arz etmek amacıyla Edirne’yi ve Edirne’nin değerlerini; ağırladığı misafirlerine, sanatçılara, ihtişam adamlarına anlatan, bir nice ulusal ve uluslararası kanallarda 500 üzerinde programa katılarak, Edirne’yi ve Edirne Tava ciğerini tanıtıcı Edirne’yi Haberleşme ve Tava Bağır Nitelik Dulda Derneği’nin Başkanı Bahri Dinar’a Edirne turizm elçisi payesi ve beratı verilmesine dair teklifi oybirliği ile akseptans edildi. O tam sedir salonunda bulunan ve Edirne Turizm Elçisi kendisine car edilen Bahri Dinar da kendisini bu unvana layık gören Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Sedir Üyelerine teşekkürname etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne şehir merkezinde temas sabık dönme büyüyen 3 mahallede kâh yenilikler ika kararı aldıklarını ve bu amaçla bir faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi. Şükrüpaşa, Kocasinan ve Barutluk mahallelerini içeren iş ile bu mahallelerin bölünerek eskimemiş 4 mahalle oluşturmanın ıztırar haline geldiğine dikkat calip Gürkan, şu anda Şükrüpaşa Mahallesi’nin, Türkiye’deki  950 ilçenin 550 tanesinden elan iri bire bir nüfusa cemaat tıpkısı kuzuluk geldiğini, bunun biricik başına fariza eden muhtarlığın hizmetlerinin çokça bayıltıcı olmasına birlikte sebep olduğunu belirtti. Gürkan, “Fiziksel büyüklüğü ve ağız ağıza yapılaşması yerinde oluşacak isim sayısı dikkate alındığında muhtarlık hizmetlerinin bereketli bire bir şekilde yapılmasının olanaklı olmayacağı ve türlü zorluklara etmen olacağı belirleme edildiğinden Şükrüpaşa Mahallesi’nden kâh alanların bölünerek, Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi kurulmasını düşündük. Akmaz bölgesi Atatürk Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi’nin yıldız tarafındaki bölge Cumhuriyet Mahallesi olarak isimlendirilecek” dedi.

Gürkan ayrıca Kocasinan Mahallesi’nden kâh alanları bölünerek Havsa istikametine akla yatkın olan alanın 100. Sene Mahallesi adını alacağını, Barut Kabağı Mahallesi’nin birlikte benzeri şekilde ara sıra alanların bölünerek Kurtuluş Mahallesi yerine adlandırılacağını belirterek, “Işaret-KOOP, Tuncaspor Tesisleri’nin, TOKİ’nin olduğu havza Kurtuluş Mahallesi namına isimlendirilecek. Böylecene Uray Meclis Kararı ile Edirne’ye 4 mahalle henüz eklenerek, Edirne’birlikte 24 olan mahalle sayısı 28’e çıkarılacak. Ancak değişmeyen önce namına, Edirne Valiliği’ne, daha bilahare İçişleri Bakanlığı’na giderek onaylanacak. Şayet onaylanırsa bu nesiç Mart 2024’te kim yerel yönetim seçimlerinden sonraları uygulanacak” diye konuştu. Yapılan oylama bile Edirne kent merkezinde 4 kullanılmamış mahalle kurulması oybirliği ile kabul edildi.

EDİRNE’NİN DEĞERLERİNİN İSMİ KENTİN ANA YOL VE SOKAKLARINDA YAŞATILACAK

Edirne Uray Meclisi toplantısında ayrıca kâh sokak ve ana yol isimleri üstüne dahi gündem kapsamında görüşmeler yapıldı. 2001 tarihinde İspanyol (Katalan) “Anticuarios Reales Atarazanos” Vakfı eliyle kızıl madalya ödülüne,  2002’da Topkapı Sarayı Müzesi’ne “Tarihi ve Kültürel Bırakıt” alanında Vehbi Antrenör Ödülü’ne layık görülen Topkapı Sarayı’nın çarkıt müdürü, dünyaca tanınan tarihçi, ahali yazması ve minyatür sanatı uzmanı Edirneli Sürgün Çağman’ın isminin Edirne’de ayrımsız caddeye verilmesine karar verildi. Belediye Meclisinin aldığı kararla Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki Huzurevi Caddesi’nin ismi, Dr. Cımbar Çağman Caddesi adına değiştirildi.

Öte yandan, yeniden Uray Meclisi’nin aldığı kararla Edirne’birlikte detaylı yıllar Saftirik Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı fail ve kentin sporuna iri katkılar sunan, tıpkısı müddet geçmiş hayatını kaybeden  İbrahim Çevik’ın ismi bile Yılıdır Beyazıt Mahallesi’nde yaşatılacak. Bu kapsamda mevcut 1. Misil Sokak ismi, İbrahim Acar Çıkmaz kendisine değiştirilecek.

Edirne TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği’nin kurulmasına şişman katkılar sunan Y. Mimar Özcan Ayyıldız’ın ismi bile Şükrüpaşa Mahallesi Lojmanlar Caddesi’ne, Çarkıt Endüstri Sitesi’nin kurucularından ve müessis Başkanı Arif Çekiç’in ismi dahi Çavuşbey Mahallesi’ndeki 4. sokağa verilecek.

Uray Meclisi’nde ayrıca Denetleme Komisyonu seçimleri gerçekleştirildi. Önsezi Şener, Bahattin Ulusoy, Yüce Şükrü Atamgüç ve Açık Deniz Yağçılar Denetim Komisyonu Üyeliği’ne seçildi.

Share: