Fındıklı Belediye Reisi Çervatoğlu: Ölülerimizden Icar Bedeli İstiyorlar, Kâfi Çıktı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Vakıflar Umumi Müdürlüğü’nün Rize’nin Fındıklı ilçesindeki Gavra Camii ve yüzlerce mezarın bulunduğu alanla ilgili Fındıklı Belediyesi’ne açtığı sorun belediye aleyhine sonuçlandı. Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Delimsirek Çervatoğlu, mezarların bulunduğu Hürriyet Mahallesi’nde yurttaşla alay malay yaptığı matbuat açıklamasında, “Ah olsun bu uygulamaya. Ölülerimizden kira bedeli istiyorlar, yeter daha çok. Bu gidişle yarın evimizin tapusunu bile isterler” dedi.

Vakıflar Umumi Müdürlüğü, Fındıklı’daki şehit mezarlığı, mahalle mezarlığı ve yurttaşların özlük imkanıyla açtığı yol için Fındıklı Belediyesi aleyhine ‘ecri mümasil (icar bedeli) ve kamulaştırma bedeli’ istemiyle açtığı davayı kazandı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, davaya konu olan alanda bugün yaptığı açıklamada, “Rizelilere mubah olan bize günah mı? Bırakın, tığ halkımıza hizmet edeceğiz. Biz halkımızla; hacısı, hocası, sağcısı, solcusu, tığ bütün birlikteyiz. Hiçbirimizi birbirimizden ayrıştırmıyoruz. Bırakın, Fındıklı bahtiyar ve huzurlu bir şekildeyken huzurumuzu bozmayın” diye konuştu.

“BU MEZARLIKLARDA YATAN DEDELERİMİZİN KEMİKLERİ SIZLIYOR”

Çervatoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Evkaf Genel Müdürlüğü’hangi ilgilendiren olduğu iddiası ile açılan davada, 150 yıllık bamyatarlası alanı ve 100 almanak karye yolunun, Fındıklı Belediyesi’nce 550 bin TL kamulaştırma bedelinin Vakıflar’a ödenmesi kararı çıkmıştır. Bu, beyin almaz tıpkısı karardır. Kanunda ‘Beş yıl geriye dönük’ diyor, esasta 150 almanak kabul etmek istiyorlar fakat yasa cevaz vermiyor. Şu gördüğünüz mezarlıkta yatan dedelerimizin ve ninelerimizin kemikleri sızlıyor. Burası Evkaf Kesim Müdürlüğü’hangi, yani Genel Müdürlüğü’ne aitmiş. Şeş parsel mıntıka. Bu şeş parselde, 2016 yılında Vakıflar, mevcut AKP yönetimine dava açacak. AKP yönetimi siyasal, onlar ululuk evet kendilerini anca görüyorlar ya tığ üvey evladız evet kendi dönemlerinde durdururlar. AKP Fındıklı İlçe Başkanı Fethi Velioğlu bunu yapmakla övünür ama demin özlük dedemizin, komşumuzun kemiklerini sızlatır. Sav kaybedilir, bize cayma edilir, davada temyiz yapılmaz. O dönemin AKP İlçe Başkanı, demin AKP Rize diyar yönetiminde. Temyiz üstelik etmez, zira kendilerini devletten faik görürler, öz devletleri evet temyiz dahi etmezler.

“FINDIKLI HALKI CEZALANDIRILMAK İSTENİYOR”

Amma hangi yapar? ‘CHP’li birini yönetime getirdiniz’, siz cezalandırılmak zorundasınız. Çabucak siz değil dedeleriniz, nineleriniz cezalandırılmalı. Onun için 540 bin liralık devletleştirme bedeli kararı verdiler geçkin. Martir mezarımız da vardı, martir mezarımız karışma burada atalarımızın mezarına dünyalık biçtiler ve belediyeden kamulaştırma bedeli istiyorlar. Ki istiyor? Evkaf Genel Müdürlüğü istiyor. Siyasilere gittik, bütün partilere anlattık. Sayın Fethi Velioğlu’na bile anlattık. Dedi kim bize çokbilmiş, ‘Vakıflar’ın kanunu böyleymiş’. İşinize gelince hakeza, gelmeyince öyle. Bakınmak geçişsiz deminden; martir Emre Aytemiz’in mezarını çıkardılar davadan, eyvallah çünkü değer ödedi. Pekala Cumhuriyet’i oluşturan dedelerimiz, ninelerimiz yatıyor burada, onların bedeli ne oluyor? 1904 yılında ayrımsız bamyatarlası var, daha eskileri bile var. Belediye, 1947 yılında oldu. Bu yolu sordum amcalara, ‘Hangi yapıldı’ diye, 90 yaşında amcam diyor ki ‘Çapayla yapıldığını biliyorum’. Şahit de değil, o büyüklüğünde çarkıt. Belediye olmadan halkına imece ile yani zaman meci ile yaptığımız husus, bugün gözü dönmüş, kasaları boşalttılar evet 128 milyarın nereye gittiğini açıklayamıyorlar evet dedemizin yattığı yerin bedelini da istiyorlar çıktı. Bu gidişle ferda evimizin tapusunu bile isterler.

“14 GÜNDÜR SESLENİYORUM SİZLERE, UTANÇ NAMEVCUT MU”

Biz, bunu ihtarname ediyoruz. Bunun dip mahkemesi bile var, ilgileneceğiz. Utanmıyor musunuz ülen kaymakamlığım, ey sayın valim. 14 gündür sesleniyorum, perde namevcut mu, vicdan bulunmayan mu? Ilmek kültürü ve aktöre bilgisi dersinde ilk öğretilen madde; ahlak, selim koyulmak, hak yememek, halkına istinkâf etmek duymak, dolma söylememek. 150 yıldır bu Cumhuriyet’i oluşturan ninelerimizin, dedelerimizin kemikleri sızlatmaya Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sayın AKP İl Başkanı, İlçe Başkanı, milletvekilleri, il, kaymakamlık neredesiniz? Klan klan açılışlarda görünüyorsunuz, bize engel çıkarmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bunlar elden kamulaştırma bedeli istemiyorlar, ecri dublör diyerek bire bir öz var. Ecri benzeşim ne, biliyor musunuz? Kiralama. Isticar, Düyun Kanunu’na göre geriye dönük ilkokul yıl yapılabiliyor. ‘Geriye çevrilmiş beş sene de kullanmışsın’. Gerçekte 150 almanak alacaklar bile yasa izin vermiyor. ‘Beş sene orada yatıyorsun, ebedi istirahatinde, onun kirasını birlikte vereceksin’ diyor. 482 bin 936 lira devletleştirme bedeli, 45 bin 847 liralık birlikte icar bedeli istiyor, tıpkı bile faiziyle. Hani repo yoktu? Bu kuvvet faize karşıydı? Nas vardı, burada inak namevcut mu? Burada ‘bas’ var, ‘faize bas var’ olur. Ah olsun diyorum bu uygulamaya. Fındıklı Belediyesi’ne bu kadar haincesine, bu kadar düşmancasına yaklaşımlara ilenç olsun diyorum.”

“MEZARLIK VAKIF YERİNDE OLMAYACAK DE NEREDE OLACAK”

Fındıklı’ya geleli 60 sene olduğunu belirten Ayser Çakıroğlu adlı karı vatandaş, “Bu mezarlar, bizim mezarlar. Bizim fındıklığımız vardı, fındık topluyorduk tığ oradan. Merhum babaanne dedi ki ‘Burası artık bizim oyuntu gömeceğimiz yerimiz olsun’.  Biz seçme ant biliyoruz, bura caminindir. Biz, Evkaf’a bire bir özdek vermedik. Rize’ye gitsinler, İyidere ilçesinde büyün mezarlar varlık yeridir. Of’a gitsinler, Çakıroğlu Mezarlığı dünyalık yeridir. Bamyatarlası, nakit yerinde mümteni de nerede olacak? Halkın bahçesinde mi olacak bamyatarlası? Ego bahçeme gömerim, benim için sav değil ama diğer kardeşlerim ne yapsın, nereye götürsün mezarını? Bu haksızlığa aynı deva keşfetmek lazım” dedi.

Bahri Aytemiz isimli yurttaş, “Haddinden Fazla eskiden bu nöbet çapayla yapılmıştı, o zamanlarda yoldüzler yoktu. Dere kenarında taştan taşa patika defa vardı, burası yoktu, mezar vardı. Bu kez kenarında bile mezarlık vardı. Şehidin olduğu yer tamamen sınırlanmış mezaristandır. Mezaristan çok sakat. Ben dahi hatırlamıyorum, çokça çarkıt” diye niteleyerek konuştu.

“VAKIF SONRALARI AHALI KOYDU”

Birlik Serdaroğlu mahalleli karı yurttaş, “Bu tarafı bizim dedemiz bağışlamış mezarlığa. Dedemiz camide hocaydı. Vakfa bağışlamadı bizim dedemiz, mezarlığa bağışladı. Finans bilahare da el koydu” dedi.

Besim Aytemiz ünlü yurttaş, “Konuyla ilgili tığ duruşma gördük, davaya gittik. O periyot davada şehidimize de değer biçmişlerdi. Vakıftan gelen avukat dedi ki ‘Biz burayı ayıralım’. Emrah şehidimiz birlikte bu memleketi kuran, buradaki savaşta memleketi kuran insanlar martir değil midir? Emrah Aytemiz şehidimiz bu memlekete ayrımsız denk ödedi, onunkini ayırıyor üstelik buradaki insanlar birlikte şehitlerimiz. Atalarımız de şehitlerimiz. Cumhuriyet’i kuran insanlar bunlar. Bu kadar dokunaklı tıpkısı politik içtihat mümkün mi? Emrah da bizim şehidimiz, burada yatan atalarımız dahi bizim şehitlerimiz. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Hangi icabında yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

“ÖLÜSÜNE SAYGI DUYMAYAN VAKIFLAR’DAN IKIRCIM EDERİM”

Fındıklılı eş bire bir yurttaş, “Benzeşim göstersinler, hoppadak Fındıklı’ya mahsus aynı özdek mi yoksa Türkiye çapında tıpkısı şekilde Evkaf mezarlıklara kira rica ediyor mu? Halkın malını Vakıflara devrettiler, olur buradan pekâlâ kira isteyebilirler? Evkaf’ın görevi hangi? Birilerine malı peşkeş soldurmak mi? Mezarlıklar mı kaldı şimdi ele alınmadık? Tıpkısı kez, ölüsüne utanmak duymayan Vakıflar’dan kararsizlik ederim ben” dedi.

Aynı sair eş yurttaş, “Orada batmış olanların hepsinin ailesini bulsun, bir tane tek gitsin, ‘buradan kaldırın ölülerinizi, yer benimdir’ desin cesareti varsa. Gitsin desin, ‘bu ölülerinizi buradan kaldırın, bu yerey benim’ desin, tıpkı tek kişiyle uğraşacağına” diyerek konuştu.

Share: