Gaziantep’teki gidiş geliş kazasına müdahil otobüsün şoförünün müddeiumumilik ifadesi Açıklaması

Gaziantep’te kaza işleyen araca engelleme edenlere çoğaltan geçici otobüsünün şoförünün ifadesi ortaya çıktı.

Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Nizip bölümünde esbak meydana gelen kazaya ilgili planlı anket kapsamında savcılıkta ifade veren otobüs şoförü A.M, tahminî 5 yıldır otobüs şoförlüğü yaptığını söyledi.

İstanbul’dan 19 Ağustos 2022 Cuma günü saat 19.00 sıralarında cereyan ettikleri 33 SR 157 plakalı otobüs ile Diyarbakır’a gidiş halinde olduklarını, otobüsü farklı güdücü arkadaşı V.Ö. ile kullandığını anlatan A.M, şöyle devam etti:

“Saat 10.00-11.00 sıralarında Nizip’te bir tesiste tekrar ıtlak verdik. Itlak esnasında otobüsün çoban koltuğuna geçtim. V.Ö. ise yeniden istirahate ayrıldı. Kül bilememekle beraber 100-110 kilometre serian ezgi halindeydim. Tam yolculuk esnasında yanımızda muavinimiz B. bulunmaktaydı. B. birlikte vuzuh aleniyet istirahate çekildi ama en son tesislerde o birlikte benimle beraber uyanıktı. Ben otobüs sürüşünü yaptığım sırada muavinimiz B. dahi anımsadığım kadarıyla yolcularımızla ilgileniyordu. Bu şekilde tahminî 15 kilometre ilerledikten sonra bir kaymakamlık olduğunu gördüm. Kat üstünde modelini anımsayamadığım 3-4 otomobil, benzeri itfaiye aracı, tıpkı ambulans vardı. Anladığım kadarıyla bir kaza olmuştu fakat ilçe aracını ve kazayı bütün anımsayamıyorum.”

Inanma şeridinin tezce yanı sıra bulunan bir numara esen şeritte ilerlediğini anlatan M.A, şunları kaydetti:

“Tahminî 20-30 metre kala önümde ilçe işleyen araçları, ambulansı ve itfaiye aracı aracını fark ettim. Bu araçları 20-30 metre kaldığında görmüş olma nedenimi şu zaman açıklayamıyorum. Fakat kez az buçuk virajlıydı ve gittiğim şeritte belli belirsiz tepelik vardı. Belki da bu nedenle araçları ve kazayı görmemiş olabilirim. Fakat uykulu değildim ve yolda hatırladığım kadarıyla uyartı levhası ve yansıtıcı bulunmamaktaydı. söz konusu araçları gördükten bilahare frene basıp basmadığımı hatırlamıyorum. Çünkü fren mesafesinde değildim. Frene bassam bile otobüs durmayacaktı. Bu nedenle direksiyonu sola kırmayı tercih ettim. Ihtimal bu şekilde kazadan kaçış ihtimalimiz olacaktı. Henüz bilahare otobüs seçkin araca itfaiyeye evet bile ambulansa çarptı mı hatırlamıyorum. en son baktığımda otobüsün yan yatmış olduğunu gördüm. Gerçekleşen kaymakamlık ve son eden ile yaralanan insanlardan çevre çokça üzgünüm. Yaşanılan olayın gerçekleşmesinden ise kendimin ölmesini tercih ederdim.”

Çoban A.M, kazaya engel olamadığı üzere haddinden fazla nadim olduğunu birlikte belirtti.

TAG Otoyolu’nun Nizip bölümünde cemaziyelevvel meydana gelen kazalarda, aralarında 3 sağlık görevlisi, 3 itfaiye personeli ve 2 matbuat mensubunun bulunduğu 15 can yaşamını yitirmiş, 31 hayat de yaralanmıştı.

Share: