Hollywood yıldızlarına terbiye veren ‘Sifu’, köyünde alabalık tesisi açtı

Avrupa ve dünya çapında balaban başarılara cemaat Eskişehirli ünlü oyuncu ve dövüş sporları ustası Emin Boztepe, Covid-19 salgınıyla alay malay ABD’nin Los Angeles şehrindeki hayatını bırakıp, baba bucağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine merbut Bağlıca Köyü’nde ala tesisi açtı.

Eskişehir’bile dönemin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Emin Boztepe, 4 yaşında ailesiyle alay malay Almanya’ya barhana etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’üstelik karşılaştığı ecnebi düşmanlığı, baskı ve hüküm olayları dolayısıyla 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Profesyonel kendisine dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, önceki defans sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın ardından Hong Kong’birlikte da adını duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’bile beyaz perde sektörüne methal yaptı. Hollywood’dahi çekilen hareket filmlerinde oyunculara eğitim verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük kariyerinde 6 filmde görev aldı. Ünlü ateş parçası, kariyeri boyunca değişik ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş gösterileri düzenledi. Boztepe, müsabakalardaki başarılarının peşi sıra dünyanın arz ongun dövüş sporcuları arasına girerek, dövüş sanatlarında cet anlamına mevrut ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

Yıllar sonradan ata ocağına döndü

2020 yılına kadar ABD’nin California eyaletine vabeste Los Angeles şehrinde faal Emniyetli Boztepe, Covid-19 toptan salgınının başlamasıyla birlikte baba bucağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine sınırlı Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada ayrımsız ala tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Vahdet Boztepe ile birlikte yaşamını sürdürüyor. Köyünde model haline getirmeyi amaçladığı tıpkısı dövüş sanatları akademisi kuracağını nâkil Boztepe, cet ocağına çeşitli yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“Almanya’dayken okul aralarında çok çarpışma ediyorduk”

Almanya yolculuğunu ve yaşam serüvenini anlatan 60 yaşındaki adlı mahir, “Almanya’dayken okul aralarında çok savaş ediyorduk. Oradaki yabancı düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları kötüydü. Fiziki ve psikolojik yüklülük vardı. Böylecene 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu çığır haline getirmeye değişmeyen verdim. Değişik alanda icazetname aldıktan sonraları 18 yaşında önce savunma sanatları okulumu açtım. Kudretli oldum ve ondan sonrasında ise umum dünyaya yayılan benzeri hikaye oldu. Almanya’üstelik başlayıp farklı yerlere yaymaya başladım. Sonrasında eksantrik tıpkı organizasyona geçtim, önceki hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve kılıç oyunu öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’de üstatların arasına katıldım. 22 yıl süresince onları düzen ettim. Baş antrenörlük yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ego getirdim” şeklinde konuştu.

“Dedemden yediğim dayakları zaman de haddinden fazla özlüyorum”

Covid-19 salgınının başlamasının arkası sıra köyüne dönmeye değişmeyen verdiğini belirten Emniyetli Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan benzin alamayınca dedemden yediğim dayakları bugün da çokça özlüyorum. O devir kızıyorduk bağımlı. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması da etken oldu. Los Angeles’ta evde mahbes kalacağıma buraya geldim. Zat cet ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada maske bile takmadım. Burada sıhhatim mebzul, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın seçkin tarafından gelmeye başladı. Ayrımsız üstelik arazi çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Hala gencim, minderde arak döküyorum” dedi.

“Babama ‘ona müzaheret edeceğim’ diyerek küçümseme verdim”

Babasına alabalık tesisinin işletmesinde arkalama fail 38 yaşındaki Birlik Boztepe, “Almanya’üstelik doğdum ve büyüdüm. 5 yıl ABD’de yaşadım ve orada evlendim. 1 yıl da Almanya’ya zaman yaptıktan bilahare temelli Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona arkalama edeceğim’ diyerek meze verdim. Restoran işimiz var. Mutluyum, bir madde özlemiyorum. Seçkin yeri gördük” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİRShare: