Hüseyin Yıldız’dan Aydın’daki Kestane Ağaçları İçin Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na Davet: “Bu Hastalığın Önlenmesi İçin Ayrımsız Say Yapın”

CHP Ziyalı Milletvekili Hüseyin Şans, Münevver’ın Kasır ilçesinde kestane üreticilerinin sorunlarını dinledi. Baht, “Bu bölgede anılmış tıpkı kestane var. Üretimi birlikte aşkın. Fakat üzülerek söylüyorum kim bu ağaçlarda hastalık artmış durumda ve bu hakeza giderse kestane üretiminin azalması söz konusu. Bu bölgeden Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Müdürlüğü’ne sesleniyorum; bu bölgeye gelip bir çalışma yapın, bu hastalığın önlenmesi amacıyla bire bir iş yapın” dedi.

Hüseyin Talih, Kültürlü’ın Kasır ve İzmir’in Ödemiş ilçelerinin sınırlarında kalan Çapayaylası mevkiinde kestane üreticileri ile tıpkısı araya geldi. Şans, kestane ağaçlarının bulunduğu arazileri gezdi ve üreticilerin sorunlarını dinledi. Yıldız, kestane ağaçlarındaki hastalık dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslendi. Yıldız, şunları söyledi:

BU HASTALIĞIN ÖNLENMESİ İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPIN”

“Bura 1.450 rakımlı Çapayaylası bölgesi. Buranın esen kısmı İzmir’in Ödemiş ilçesine, sol kısmı da Işıklı’ın Köşk ilçesinde ilişkin. Bu bölgede anılmış bir kestane var. Üretimi de fazla. Ancak üzülerek söylüyorum kim bu ağaçlarda çor kalık durumda ve bu böyle giderse kestane üretiminin azalması bahis konusu. Bu bölgeden Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve İl Müdürlüğü’ne sesleniyorum; bu bölgeye gelip aynı çalışma yapın, bu hastalığın önlenmesi üzere benzeri himmet yapın.

Bakın, Bursa’ya da Görgülü’dan, bu bölgeden kestane gidiyor. Bursa’üstelik şekerleme işlemi gören Ziyalı kestanesi, elan bilahare ‘Bursa kestanesi’ diyerek satışa çıkıyor. Baktığımızda Türkiye’nin, kısaca yüzdelik 60 oranında kestane üretimi Kültürlü’de. Bu sebeple burada tıpkısı faaliyet yapılması gerekmektedir.”Share: