İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’deki kazaya ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Mardin’in Derik ilçesinde iki tırın birlikte karıştığı kazaya ait, “Sürücüsünden yola, aracın beceri özelliklerine kadar soruşturma bütün yönleriyle sürmekte. Başkaca sürücüler hangi saatlerde el telefonu kullanmış, o esnada mı bire bir gaflet reşit, bu konular birlikte değerlendiriliyor.” dedi.

Üçyol mevkisinde geri art arda yaşanan, 1 polis memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin yaralandığı kazanın ardından ilçeye gelen Bakan Aristokrat, yaralıları tedavi gördükleri hastanede görüşme etti, yaşamını yitiren vatandaşların cenaze törenlerine katıldı, yakınlarını kaybeden ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Derik Kaymakamlığına güzeşte Aristokrat, burada basına tutkun düzenlenen toplantının peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara müstacel onma, tam millete bile saksı sağlığı diledi.

Aristokrat, cemaziyelevvel Gaziantep’te meydana gelen kazada 15 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, bu kazanın acısıyla sarsılmışken Mardin’in Derik ilçesinde da gidiş geliş kazasında 20 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Derik halkının nazik sabır, metanet gösterdiğine tanık olduk”

Derik’te 18.00’bile birinci kaza, 18.20’üstelik de ikinci kazanın meydana geldiğini tabir eden Soylu, şunları söyledi:

“Doğal namına vatandaşlarımız birinci kaymakamlık sonrası müzaheret isteğiyle yaralananlara arkalamak isterken maatteessüf on paralık beklemedikleri bir tır kazasıyla karşı karşıya kaldılar. Çabucak hemencecik hastanelere yaralılarımızın sevki sağlandı. Fakat Diyarbakır’a üstelik gönderme sağlandı. Hem yolda hem de kaymakamlık simultane kaybettiklerimiz oldu. Şunu göstermek isterim ki; kazanın geçmiş olduğu andan itibaren şişman benzeri sabır süresince olan Derik halkına bu memleketin benzeri ferdi yerine şükranlarımı sunuyorum. Zira bilcümle teskin edici yerine bu kazadan duydukları acıyı içlerine gömdüler hem bile iri ayrımsız sabır gösterdiler. Cenazelerin defni esnasında, taziyet evlerinde Derik halkının iri sabır, dayanıklılık gösterdiğine tanık olduk. Tıpkı öğün elan minnettarlığımızı söylemek istiyoruz.”

Aristokrat, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a kazaya ilgilendiren hikmet aktardıktan sonra kendilerinin talimatıyla derhal Derik’e geldiklerini belirterek, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yaralıların devletin bilcümle imkanlarıyla yanlarında olacaklarını ifade ettiklerini bildirdi.

Büyük bire bir kaymakamlık yaşandığına bel eden Aristokrat, tıpkı elan böyle bir kazanın yaşanmamasını diledi.

Soylu, ülkedeki trafik kazaları mahsus bir seviyeye düşürülmüşken böyle tıpkı kaza ile karşı karşıya kalındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“çıktı çalışmamız gerektiğini anlamamız gerekiyor. Lüzumlu esenlik çalışanlarımız gerek etki teşkilatlarımız, savcılarımız sistem elinden geleni alelhusus cenazelerimizi bekletmeme namına ortaya koydular ve gerçekleştirdiler. Taziye ziyaretlerinde bulunduk. Vatandaşlarımızın Kızıltepe’dahi olduğu kabilinden burada bile ayrımsız kasaba yolu talebi oldu. Zira Mazıdağı ile Derik arasındaki yolda aynı eğiklik var. Yüzdelik 50’lik benzeri akıntı. Ulaştırma Bakanımızla görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımıza üstelik bunu sunma ettik. Vatandaşların lüzum yoğun vasıtalar lüzum gidiş geliş yoğunluğunun Derik’ten geçmemesi konusunda tıpkısı talebi var, haklılar. Eriştirme Bakanlığımızın bile tıpkısı topluluk projeleri vardı. Andıran tıpkı zamanda ihaleleri yapılır. Eriştirme Bakanımız de buraya gelecek ve bu çabucak hayata geçirilmeye çalışılacak. Gene ara sıra vatandaşlarımız bile kaçış rampaları üzere rampalar istediler, onları dahi yapacağız. Amma kasaba yolu olduktan bilahare belki onlara da gerekseme kalmamış olacak. Haddinden Fazla gösterişli benzeri sınavdı. 7-8 evladı olan ağababa, 3 çocuğu olan temel var.”

Kazaya karışan tırlarla ilişik iddialar

Vekil Soylu, kazaya karışan tırların aşkın yük taşıdığı iddialarının sorulması üzerine, soruşturmanın çokça yönlü sürdüğünü, tek şeyin yürekten elan bulunmaz olmadığını tabir etti.

Tıpkısı biricik kalık görmeleri halinde gereğini yapacaklarını, bedelini ödeteceklerini dile getiren Aristokrat, evvel tırın yükünün 27 bin 60 kilogram, ikinci tırın ise 26 bin 180 kilogram olduğunu belirtti.

Aristokrat, Adana menşeli firmanın Şırnak kökenli benzeri firmayla buradaki mamulleri söylemek için antant yaptığını anlatarak, milletin devletin bu konuda ortaya koyacağı bütün soruşturmaya ve araştırmaya güvenlik ettiğini bildirdi.

Kimin ihmali varsa hesabını soracaklarını ifade fail Soylu, bunun görevleri olduğunu vurguladı.

Sürücülerin hangi saatte el telefonu kullandığı inceleniyor

“Bu kamyonların ‘kesme’ olduğu sonraları tıra dönüştürüldüğü ve tonajı kaldıramayacak düzeyde olduğu, modellerinin üstelik bozuk olduğu ve bu nedenle freninin boşaldığı” yönündeki iddiaların araştırılıp, araştırılmadığı yönündeki soruyu ise Soylu şöyle yanıtladı:

“Sürücüsünden yola, aracın maharet özelliklerine kadar sormaca bilcümle yönleriyle sürmekte. Antrparantez sürücüler hangi saatlerde cep telefonu kullanmış, o esnada mı ayrımsız dalga reşit, bu konular birlikte değerlendiriliyor. Bu sorduğunuz soruların herhangi bir biri açıklığını bulacaktır. Yani tıpkı maharet meseledir söylediğiniz doğru amma şayet öyle ayrımsız özdek söz konusuysa tabii ki onun hesabı de sorulur. Amma parçalanmamış anlaşılan olmadan üzerinde tıpkı istimara yapmamız akıllıcasına olmaz.”

Üçüncü benzeri tırın polisler yoluyla durdurulduğu iddialarının sorulması üzerine Soylu, üçüncü aynı tırın olduğu, polislerin o tırın lastiklerini patlattığı gibi değerlendirmelerin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi.

Bire Bir polisin şehit olduğunu anımsatan Aristokrat, polis güçleri memurunun vatandaşlar üzere oraya o insanlara dayanaklık etmek için gittiğini dile getirdi.

Aristokrat, “Üçüncü bire bir tırın varlığı, ona keskin açıldığı, onun durdurulduğu kabilinden tıpkısı yorum gerçeğe aykırı tıpkısı değerlendirme.” ifadesini kullandı.

“Düzgüsüz miyiz kim cenazeye mevrut insanlara GBT sorgulaması yapalım?”

HDP Kol Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın, “taziyeye giderken kolluk güçleri eliyle durdurulduklarını, GBT yapıldığını, ayrıca ayrımsız cenaze aracını takip eden ocak bireylerine de GBT yapıldığını ve aracın beklemek zorunda kaldığı” iddialarında bulunduğunun sorulması üzerine Soylu, yaşanan acının eş bir kırıcı olduğunu söyledi.

Soylu, bu keskin üzerinden on paralık olmayan tıpkısı meseleyi ortaya getirip, buradaki insanların acısını yükseltmeye çalışmanın bire bir anlamı olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Taziyelere insanların acılarını hafifletmek üzere gidilir. Yeniden itibaren Derik halkına minnettarlığımın sebebi tüm da bu. Tığ sapık miyiz kim cenazeye gelen insanlara GBT sorgulaması yapalım yahut yapılsın? Cenaze sahiplerine böyle aynı özdek niçin yapılsın? Hakeza bir husus bahis konusu değil. Lütfen istirham ediyorum, herhangi bir şeyi yapabilirsiniz ama milletimizin bu kötü günlerinde bu kuma acıları dindirmenin bütün gelişigüzel peşinde olmamız geçişsiz.”

Icra Vekili Soylu, kazada yaralananlardan 21’inin tedavilerinin ardından taburcu edildiğini 5 kişinin tedavisinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Icra Vekili Soylu’ya temaslarında, Güvenlik Umumi Müdürü Mehmet Lüle Taşı, Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, 70. Mekanize Piyon Liva Komutanı Tugay Hüccet Patal, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Derik Kaymakamı Dünya Çakır ve AK Parti Mardin Saylav Cengiz Demirkaya bile haremlik ediyor.

Share: