Isparta ve Burdur’un mor bahçelerinde hasat telaşı

Isparta ve Burdur’daki bahçelerde mor rengiyle görsel ziyafet yaşatan lavantanın hasadı yapılıyor.

“Lavanta ıtri köy” namına anılan Kuyucak köyü ve Burdur Gölü kenarındaki lavanta bahçeleri sezonda binlerce misafiri ağırladı. Olgunlaşarak gri hasep alan lavantalar demincek de hasat ediliyor.

Bölgede, fideleri geçmiş kendisine 1978’birlikte dikilen lavanta, görsel güzelliğinin beraberinde tıbbi aromatik bitki olması nedeniyle merhem ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine vabeste Kuyucak köyü muhtarı Gürol Yılmayan, AA muhabirine, bu zaman “lavanta ıtırlı köy”birlikte turizm hareketliliğinin haziran bakımından başladığını söyledi.

Bahçelerde bugünlerde hasat telaşı olduğunu belirten Yılmaz, “Köyümüzde lavantadan bu yıl 7-8 ton civarında yağ elde etmeyi bekliyoruz. Elbette çabucak lavantanın yağını çıkarmakla kalmıyoruz. Tohumunu, demetini temas şekilde değerlendiriyoruz. Köyümüze bu yıl gelen seyyar sayısı 350 bin civarında.” diye konuştu.

28 yıldır lavanta antagonist ticareti yapan Ramazan Avcı da hasadın sabah er saatlerde başladığını anlattı. Öğle Vakti saatlerine kadar prizma işleminin tamamlandığını söyleyen Orion, şöyle konuştu:

“Saat 11-12’ye büyüklüğünde biçtiğimiz lavantaları getirip kazanımıza basıyoruz. Kazanın altındaki hazneye 400 litre su koyup odun ateşiyle suyun kaynamasını sağlıyoruz. Kaynayan suyun buharı yoluyla dahi bitkinin içindeki salt suyu ve yağını alarak soğutma sistemine aktarıyoruz. Lavantanın suyunu ayrıştırarak yağını alıyoruz. Sâdır hasım Türkiye genelinde pazarlıyoruz. Elimizdeki lavanta antagonist sabun, arıtıcı ham maddesi kendisine, sonuç zamanlarda ise esenlik ve ovuşturma sektöründe mergup tıpkı yağ oldu.”

Ziyaretçilerden Havvana Çeliksoy birlikte bahçelerin kendisini büyülediğini, Isparta’nın gülü ve lavantasıyla etraflı aynı kayran olduğunu söyledi.

Hasat 3 hafta devam edecek

Burdur’daki Lisinia Huy Proje Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca de lavanta hasadının kestirmece 3 hafta elan devam edeceğini belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesine ve Akçaköy Lavanta Deresi’ne ekilen lavantaların hasadını gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıca, bu yıl sınırlı dışından 20 titrem kuru lavanta talebi aldıklarını vurguladı.

Sarıca, merkezde lavanta hasım emisyon işlemi bile yaptıklarını ifade ederek, “Lavantaları hasat ettikten sonraları kurutarak mukteza işlemlerden geçirip çuvallayıp mahdut dışına gönderiyoruz.” dedi.

Yaklaşık 3 bin 400 dekarlık alanda susuz tarımla tıbbi hoş kokulu bitki yetiştirdiklerini anlatan Sarıca, “Bunun 2 bin 400 dekarlık alanı adaçayı ve lavantadan oluşuyor. Lavantanın yağını çıkartıp yağ karışımları, kozmetik ve türlü mahsulat üreterek millî ve uluslararası pazarlarda satışını gerçekleştiriyoruz.” diyerek konuştu.

“Fellah ve Afrika ülkelerinden bile talepler almaktayız”

Bu sene ihracat amacıyla kestirmece 30 bin lavanta demeti hazırladıklarını tabir fail Sarıca, şöyle konuştu:

“Bunun yanında 1,5 tonun üstünde lavanta düşman, 20 titrem civarında ark lavanta tohumu çıkarmayı planlıyoruz. Bunun büyük ayrımsız kısmını gerçekleştirdik. Lavanta kurusunda Avrupa ülkelerinin beraberinde bu sene Zenci ve Afrika ülkelerinden da talepler almaktayız. Yağına irade birlikte gelişigüzel zamanki kadar günden güne artıyor. Avrupa ve Uzakdoğu pazarı lavanta yağına bağlam gösteriyor.”

“Ailemize katkıda bulunuyoruz”

Lavanta hasadı fail Ziynet Candır bile 15 yıldır lavanta tarlalarında çalıştığını dile getirdi.

Hasat zamanı lavantaları orakla biçtiklerini anlatan Candır, “Istihsal yapıyoruz, ailemize katkıda bulunuyoruz, lavantayla çocuklarımızı yetiştirdik, okuttuk. Lavanta, kekik, adaçayı büyük anlaşma kaynağımız. Lavantada 10 ay süresince dikiminden hasadına büyüklüğünde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hatice Alptekin de “Kışın lavanta fidesi yetiştiriyoruz demin birlikte hasat zamanı, biçiyoruz. Evimize katkıda bulunuyoruz.” dedi.Share: