Karabük’te sakat köy okulu köylünün desteğiyle dirim merkezine dönüştürülüyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı hisse senedi birliğinde düzenlenen “Karye Yaşam Merkezleri” projesiyle Karabük’teki metruk karye okulu, karye halkının desteğiyle neşelilik merkezine dönüşüyor.

Merkeze bağlı Ödemiş köyündeki metruk meslek binasının köy dirim merkezine dönüştürülmesine başlandı.

Dönüşüme ağızsız kalmayan karye imamı, kocabaşı, uzuv ve köy halkı umum birliğiyle yaşam merkezinin hayata geçirilmesi üzere çalışıyor.

Kamelyaları vernikleyen, salıncakları boyayan ve okulun tadilatını özne karye halkına meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri üstelik masa ve sandalye desteği veriyor. Merkezin ağustos kocaoğlan sonuna büyüklüğünde açılması hedefleniyor.

“Köy okulumuz köyümüzün kalbi olacak”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Nevzat Akbaş, AA muhabirine, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in köy okullarının açılmasıyla ilişkin talimatlarının olduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda iklim genelindeki çalışmaları son noktaya getirdiklerini belirten Deniz Kazı, “Ödemiş köyümüzde köy yaşam merkezini açmayla ait çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu kapsamda burada muhtarımız ve köy sakinlerimizin her birisi köy yaşam merkezimizin mekân düzenlemesiyle ilişik çalışmaları bizzat yapıyorlar.” dedi.

Deniz Kazı, karye yaşam merkezinin masa ve sandalyelerinin çığır liseleri öğrenci ve öğretmenleri eliyle üretildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“İnşallah karye hayat merkezimize bu masa ve sandalyeleri teslim edeceğiz. Aynı zamanda devletimizin ruhlu imkanları çerçevesinde köy okulumuzu onarıyoruz. İnşallah karye okulumuz köyümüzün kalbi olacak. Yaşlılarımız ve gençlerimiz köy okulumuzda birliktelik sağlayacaklar. Bu kapsamda karye hayat merkezimizde halk eğitim bilimi eliyle köylümüzün istediği ne ağırşak varsa açacağız.”

“Köy halkı hesabına mutluyuz”

Ödemiş Köyü Muhtarı Abdullah Peker üstelik karye yaşam merkezinin açılması amacıyla köy imamı, azalar ve köy halkıyla çalıştıklarını söyleyerek, “Köyümüze hakeza bire bir bakım kazandırdıkları için devletimizden Cenabıhak razı olsun. Çokça teşekkür ediyoruz. Köy halkı yerine mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Karye sakini Tuncay Yılmayan bile ayrıntılar üzere zevkle çalıştıklarını vurgulayarak, “Tamirat, hizmet ve tamirat işlerini hocamız, muhtarımız, azalarımız ile bitmeme ettiriyoruz. Anlayışsız namına hasbilik esasına bakarak çalışıyoruz. Köyümüz kalkınsın istiyoruz. Fedakarlığımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Köyün azalarından Remzi Kırıcı ise köylünün beraberlik ile köy hayat merkezini dayamak için elinden mevrut gayreti gösterdiğini kaydetti.

Tüm karye halkının uğraş süresince olduğunu vurgulayan Şiddetli, “Bugün kamelyamızı vernikledik, salıncaklarımızı boyuyoruz arkası sıra tuvaletlerin ve okulun tadilatına başlayacağız.” dedi.

Share: