Kars’ta yerey analizi yaptıran yetiştirici gübreden artırım edecek

KARS’a kazandırılan ‘Toprak Çözümleme Laboratuvarı’ ile üreticiler hem zirai verimliliği arttıracak hem de gübreden artırım edecek. Laboratuvarda analiz edilecek topraklara ekilecek işaret ve kullanılacak gübreler, raporla pusat altına alınacak.

‘Toprak Analiz Laboratuvarı’, Digor ilçesinde Digor Tarım Odası Başkanlığı’nın düzenlediği törenle hizmete açıldı. Törene TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AK Öğür Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, DOĞRU Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, İl Genel Sedir Başkanı Muzaffer Yağdanlık, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Türkiye Tarım Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi ve Maşrık Anadolu Bölge Sorumlusu Kars Kültür Odası Başkanı Ademiyet Ertaş, Digor Ekincilik Odası Başkanı İsmet Hagi ve davetliler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, kurdele kesip laboratuvarı hizmete açan protokol üyeleri, çalışmalar karşı Ziraat Erdemli Mühendisi Iş Eltutmaz’dan bilgelik aldı.

‘ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı DOĞRU Parti Kars Mebus Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Bilcümle Kars, ayrıca Kuzeydoğu Anadolu, biliyorsunuz tarıma dair. Yani tarımı hangi kadar bol yapabilirsek hayvancılığımız o büyüklüğünde güzelce olacak. Oradan cebimize servet girecek, hayat standardımız yükselecek, çocuklarımıza ve geleceğimize henüz kısık katkı yapabilecek kazancımız olacak. Toprağımızı, ilçemizi, köyümüzü seveceğiz ve üretmeye devam edeceğiz. Kırsalda ve köyde durup ürettiğimiz sürece üstelik ülkenin başka kalanı henüz de gözümüzün içine bakacak. Niçin? Peyda Etmek, istihsal ve üreten kıymetli ve bu köylülük, kırsallık anca öğrenilebilecek bir özdek değil. Bin yıldır atalarımızın, öğrendiklerini bize aktara aktara bugüne getirdikleri, tarladan, tapandan, ziraatten, üretimden var olunan insanlarız. Yani siz haddinden fazla kıymetlisiniz. Mühendis, baytar doktor, tarım mühendisi bile yetiştirilebilir amma ansız yetiştirilemez. Nesillerden süzüle süzüle mevrut bin yıllık repertuvar, çalışma var. Nedeniyle kırsalda sürdürmek rastgele zamankinden kıymetli. Hele bu pandemide ve komşularımızda, coğrafyamızda olan savaşlarla bunu hep acun anladı” diye konuştu.’TOPRAĞIN İHTİYACINI ANLATACAK’Tarımsal birikimlerin değerine dikkat çeken Kılıç, “Toprağı çokça kullanıyoruz. Nüfusumuz arttı, imdi gidermek istiyoruz. Bir alandan bundan sonra mahsul dercetmek istiyoruz. bundan sonra aşındırmak, beslenmek ve bezdirmek istiyoruz. Dünya üstelik tüketim çılgınlığı içerisinde diyorsunuz amma arazi tıpkısı. Arpalı köyündeki galiba, Digor’daki anlaşılan ve bütün ülkemizdeki belli. Bu artmıyor antrparantez hangi eyvah kim seçkin gün azalıyor. Olur bu mütenakıs topraklardan eski verimlerimizi daha fazlasıyla alabilmemizin yolu hangi? Onun bizden hangi istediğini çıkarmak. İşte bu laboratuvar toprağın neye ihtiyacı olduğunu, bizden ne istediğini hangi vermemiz gerektiğini anlatacak genişlik heybetli gelgel olacak” dedi.’AMACIMIZ, OLABİLDİĞİNCE DAHA ORGANİK TARIM YAPMAK’

Toprak Çözümleme Laboratuvarı’nın Kars, Ardahan, Iğdır ve Veca illerinde bir tane olma özelliği taşıdığını anlatan Kültür Erdemli Mühendisi Himmet Eltutmaz ise “Burada Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın akıllıca gördüğü programındaki analizler PH, EC, örgensel özellik, kireç, fosfor ve potasyum analizlerini yapacağız. Bize topraklarını getiren çiftçilerimize çözümleme sonucunda tıpkısı anlatım hazırlayacağız, ne toprak amacıyla ne yerey üzere ne kitap ekmeleri gerekir, ne basma kullanmaları gerekir? Bunun üzerine çiftçilerimizi bilinçlendirmeye çalışacağız. Bizim amacımız topraklarımızın kimyevi girdilerle kötülük görmemesi, bu zararın henüz organ indirilmesi, oldukça henüz organik ekincilik yapmamız. Topraklarımızın ölmemesi ve gelişmesi üzere çalışacağız” diye niteleyerek konuştu.Share: