‘Mergüze’, ‘atasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’ tamlık Kastamonu’da yaygınlaştırılacak

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılması üzere araştırmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla geçen sene coğrafi belen belgesi alınarak tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılarak yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar bitmeme ediyor. 2016 yılında imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçirilen “Siyez Buğdayında Seleksiyon Islahı İçin Esas Materyalinin Oluşturulması” projesi çerçevesinde siyez buğdayı kabil tescilini tedbir sürecinde, İhsangazi’den 40, Seydiler’den 5, Kastamonu merkezden 4 ve Devrekani’den bile 1 rençper koyulmak üzere toplamda 50 çiftçinin tarlalarından siyez buğdayı başakları seçilerek toplandı. Toplanan siyez buğdayı başakları 2016 yılından bu yana eğlenceli olarak değme sene hem İhsangazi ilçesinde hem de Ankara’daki Tarla Bitkileri Gestalt Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü tecrübe parsellerinde ekiliyor. Yürütülen 6 almanak çalışmanın neticesinde Dr. Ayten Salantur’un tescile aday sunduğu iki skor siyez buğdayı, 15 April 2021 tarihinde ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ isminde tescillendi.

Tescillenen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitleri ile tescile hazırlık aşamasında toplanan bütün Kastamonu siyez buğdayları, karıştırılarak İhsangazi ilçesine ağlı Eskimemiş Mahalle’dahi ekildi. Ekilen siyez buğdaylarının gözlemleri İhsangazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde yapıldı. Hasadı yapılan siyez buğdayından eş başaklar saklanmak üzere toplandı.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kastamonu siyez buğdayı popülasyonunu koruyup tutuşturmak, yaygınlaştırmak, tescil edilen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitlerinin de öncelikli İhsangazi ilçesinde koyulmak için parçalanmamış Kastamonu’da sertifikalı tohumluk üretimlerinin gerçekleştirilmesi olduğu belirtildi.

Çalışmaların ivinti kesmeden devam edildiği kaydedildi. – KASTAMONU

Share: