Müküs Çayı’nda 2 kamer geçmiş kaybolan hemşirenin cesedine ulaşıldı

Pervari’birlikte Müküs Çayı’na düşen arkadaşını örtbas etmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan abla Eyüp Sıra’in cansız bedeni, arama çalışmalarının 64. gününde bulundu.

Müküs Çayı’na düştüğü yerin kestirmece 1500 metre ilerisindeki Karervaz Şelalesi mevkisinde kâin Güneş’in cesedi, ölü açımı için Siirt Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, 64 dönem süren çalışmalar sonucu kaybolan hemşire Eyüp Devir’in donmuş bedenine ulaştıklarını belirterek, “Naaş kişileştirme edildi. Cenaze, işlemlerin arkası sıra defnedilmek üzere ailesine tasdik edilecek.” dedi.

30 kilometrelik alanda aranmıştı

Beğendik beldesi dosdoğru 11 Haziran’birlikte ayağı kayarak çaya sakıt İlçe Esenlik Müdürlüğünde vazifeli meslektaşını kurtarmak amacıyla suya giren fakat akıntıya kapılan Sıra’e ulaşılması üzere ekipler Müküs Köprüsü’nden Ağır Sıklet Barajı ve Hidroelektrik Santrali bölgesine kadar tahminî 30 kilometrelik mesafede düzentileme yürüttü.

Çalışmalarda bugüne kadar dönüşümlü olarak Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Kurnaz komutanlıklarına merbut timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Güvenlik müdürlüklerine ait akarsu altı arama ve istirdat ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten üstelik jandarma, UMKE ve AFAD ekipleri ile güvenlik korucuları fariza aldı.

Siirt İl Uyanık Komutanı Sancak Misyon Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinasyonunda planlı çalışmalarda zodyak botların yanında halat bağlanan rafting botları ve iş makinesi de kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara alın zifos tarz birlikte çekilen bölgede, su altı kamerası ve insansız çekicilik araçlarıyla arama yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar taharri edildi.

Pervari Esenlik Müdürlüğünde vazifeli hemşire Halime Timurtaş, akıntıya kapılarak yaşamını yitirmiş, arkadaşını yetmek amacıyla suya giren abla Eyüp Devir ise çayda kaybolmuştu.Share: