Öz işinin patronu atılmak isteyen kadınlar kurslarda arak döküyor

Özlük işinin patronu tevessül etmek isteyen kadınlar kurslarda arak döküyor

BİNGÖL – Bingöl’de özlük işinin patronu kalkmak isteyen 40 avrat, aşçılık kursunda çalma döküyor.

Bingöl’ün Güre ilçesinde üç yıl geçmiş 11 müteşebbis karı marifetiyle açılan Genç Üreten Ağyar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ilçedeki kadınların umudu olmaya bitmeme ediyor. Itırlı taşlar, sabun, hediyelik kayıt, ahşap boyama kurslarının ardından bu misil da Milli Yetişek Bakanlığı’na kapalı MESAM Dernekevi Tatlar ve Beceri Projesi başlattı. Ortaöğretim ve üniversite mezunu 40 kadın 6 kamer boyunca alacağı terbiye sonrası beceri sertifikası almaya türe kazanacak. Sertifikalarını kayran kadınlar, kendi iş yerlerini açarak hayallerine kavuşacak.

Kooperatif Başkanı Merve Dilan Elem, “Kooperatifimiz 3 yıl önce açıldı. Temel karı girişimciler ile Güre’te hangi yapabiliriz diyerek düşündük ve güzelce projelere imza attık. Şuanda dahi MESAM Milli Terbiye Bakanlığının Teknik Programı projesi var, ona dahil olduk. 40 şerha lise ve üniversite mezunu kursiyerimiz ile bu arada dernekevi tatlar ve aşçılık kursu açtık. Farklı tatlar ile kursiyerlerimiz 6 aylık ayrımsız eğitimin arkası sıra belgelerini alacaklar ve aşçılığı öğretmiş olacağız” dedi.

Açılan kursta börekten köfteye, mantıdan erişteye büyüklüğünde bir haddinden fazla yöresel konuşamayan öğrenen Hazal Ercan ise “Burada kadınlar namına bize sunulan tıpkısı imkan ile hem öğreniyoruz hem lokal yemekler yapıyoruz. Kalkınma anlamında satışlarımız yapıp, sertifikalarımızı alıp iyicene tıpkısı düzlük açıp kendimizi kalkındırmak istiyoruz. Tığ verilen bu iyicene imkanlar ile da güzelce şeyler yapacağımıza inanıyorum. İnşallah sunturlu şeyler evet bizim üzere” diye konuştu.

Kursta üretilen yiyecekler bir zamanda hayırseverler marifetiyle satın alınarak, gerekseme sahibi ailelere dağıtılıyor. Öte yandan kursta şeker hastalığı hastalarına özel olarak da mor ürünlerde üretiliyor.

Share: