Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden sâdır eşyalar sergileniyor

Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden çıkan eşyalar sergileniyor

Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalarla vatan sevgisi aşılanıyor

ÇANKIRI – Çankırı’da kurulan müzede şehitlerin kişisel eşyaları sergilenerek vatandaşlara yurt sevgisi aşılanıyor. Müzede, Osmanlı döneminden günümüze kadar süreçte martir olan askerlerin kamuflajlarından künyelerine, ailelerine yazdıkları mektuplardan çakılara büyüklüğünde yüzlerce eşya sergileniyor.

Çankırı’da şehitlerin hatıralarını neşelendirmek üzere müze kuruldu. Türkiye Gaziler ve Martir Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi tarafından hayata geçirilen proje ile kurulan müzede, Cumhuriyet Altını öncesi ve Cumhuriyet Altını sonrasında şehit düşen Çankırılı askerlerin şahsi eşyaları sergileniyor. Müze girişinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Müzede bulunan eşyalar arasında şehitlere ilgilendiren, askı, künye, alalama, sivil kıyafetleri, ailelerine yazdıkları pusula ve şiirler, çakılar kadar yüzlerce pırtı meydan alıyor. Müze ile ilişik bilgelik veren Türkiye Gaziler ve Martir Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçan, müze ile gelecek nesillere vatan sevgisini aşılamayı amaçladıklarını tabir etti.

“Çankırılı şehitleri lanse etmek, vatandaşlardaki yurt sevgisini yunak burulmak istiyoruz”

Müzenin 1 kamer önce acımasına rağmen vatandaşlardan dokunaklı rabıt gördüğünü anlatım eden Uçar, “Bu müzeyi kurma amacımız, yurt, kavim sevgisini yunak burulmak ve gelecek nesillere aşılamak. Öğrencilerimize, vatandaşlarımıza Çankırı’nın şehitlerini takdim etmek, onlardaki vatan sevgisini ısıdam tutmayı istiyoruz. Müzemizi yaklaşık 1 ay evvel açtık. Amma tüm olarak faaliyete geçmedi. Ona rağmen haddinden fazla yavaş bire bir şekilde vatandaşlarımız geliyor. Şu temel büyüklüğünde 300 civarında mektepli, 500 civarında vatandaşımız müzemizi görüşme etti” dedi.

“Cebindeki sakızından jetonuna kadar tamam eşyalarını sergiliyoruz”

Şehit olan askerlerin üzerinden sâdır eşyaların sergilendiğini ifade eden Uçan, “Müzemizde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını dönemindeki hep şehitlerimiz bulunuyor. Dışarıda şehitlerimizin ismi mukayyet, içeride üstelik eşyaları bulunuyor. Martir olduğu anda üzerinde ne varsa, cebindeki sakızından jetonuna büyüklüğünde kamu eşyalarını sergiliyoruz. Çankırı genelinde bu bire bir geçmiş, daha evvel böyle aynı müzemiz yoktu. Türkiye genelinde müzelerimiz var amma şehre hususi olan tıpkı önce” diyerek konuştu.

Share: