Tedaviyle sağlığına kavuşan hayvanat stajyerlerin sevgisiyle gönül bağlanıyor

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Baytar Fakültesi Efsanevi Hastanesinde tedaviyle sağlığına mülaki hayvan bilimi stajyer öğrencilerin sevgisiyle da hayat tutunuyor.

Hastalanan sahipli hayvanat ile değişik nedenlerle doğal dirim alanlarında yaralanan, zehirlenen, hastalanmış ve yardıma muhtaç karışık hayvanlarına SİÜ Hayvan Hastanesi’nde alanında bilirkişi baytar hekimlerce otama ve rehabilitasyon hizmeti sunuluyor.

SİÜ Veteriner Fakültesinde öğrenim gören 4. ve 5. derslik öğrencileri stajlarını medrese bünyesindeki efsanevi hastanesinde yaparak mesleğe hazırlanıyor.

Efsanevi hastanesinde bu sene staj yapan 30 mektepli, Siirt ve kasaba illerden hastaneye getirilen sahipli ve sahipsiz kedi ve kapik ile farklı türden kuşların tedavisine ve rehabilitasyonunda ehlihibre veteriner hekimlere destek oluyor.

Öğrenciler sevgiyle bağlandıkları hayvanların iyileşmesi üzere onlara sevecenlik gösteriyor.

“Hastaların tanı, otama ve operasyonlarına havari oluyorlar”

SİÜ Efsanevi Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yüksek Gülaydın, AA muhabirine, 5 yıl önceki faaliyete giren hastanede hayvanların canlandırma ve tedavisinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Yaz döneminde fakültede okuyan 4. ve 5. dershane öğrencilerin stajlarını hastanede yaptığını ifade fail Gülaydın, “Hastaların tanı, tedavi ve operasyonlarına apotr oluyorlar. Öğrenciler üstelik cerrahi operasyonlara giriyor. Siirt’in beraberinde Diyarbakır, Mardin ve Bitlis kabilinden belde illerden de pestil alıyoruz. Bu hastalarımız alelumum trafik kazasından kaynaklı yaralanmalar. Onun dışında bir nice tanıya ve tedaviye gerekseme olan hasta geliyor. Siirt ve Kurtalan belediyeleri ile protokolümüz var. Sokak hayvanlarının her soy teşhis ve tedavisine yanıt veriyoruz.” dedi.

Gülaydın, sokak hayvanları ve farklı canlılar üzere duyarlılık çağrısında bulunarak, herkesten konu ve cam önlerine tıpkısı cilt akarsu ve çaça bırakmalarını beklediklerini belirtti.

“Yer makro tedavi bağlılık”

Stajyer öğrencilerden Narincan Sürücü, staj üzere Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ni tercih ettiğini, arkadaşlarıyla yaz ayını hayvanlarla aynı arada geçirdiklerini söyledi.

Çoban, daim hayvanlarla ilgilendiklerini ifade ederek, iyileştiren otama ve cerrahi operasyonlara destek verdiklerini belirtti.

Çoban, “Hayvanlara yemleme veriyor, su içiriyoruz. Onları gezdiriyoruz. Baziçe oynatarak iyileşmelerine yardımcı oluyoruz. Yer majör otama banko bağlılaşım. Olabildiğince görelik vererek, oyun oynatarak onlara bekledikleri ilgiyi gösteriyoruz. Tutkun hayvanları iyileştirerek bahtiyar oluyoruz.” diye konuştu.

“Hayvan sevgisi olmasa bu meslek yapılmaz”

Müzzemil Hattap Soysal, hastanede tedavisi süren hayvanlarla yakından ilgilendiklerini anlattı.

Bu meslek için efsanevi sevgisinin önemine değinen Soysal, “Efsanevi sevgisi olmasa bu meslek yapılmaz. Bütün hastalarımıza sahipli yahut iyesiz on paralık ayırt etmez elimizden mevrut yer bol tedaviyi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Sönmez birlikte hastaneye getirilen hayvanları sağlığına kavuşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hayvan Bilimi rahatsızlıklarında insanlar kabil bunu dile getiremiyorlar. Mecburen bizim anlamamız gerekiyor. Bağırıyorlar, kırıcı çekiyorlar. Onların dile getiremediği şeyleri intikal etmek iyicene bir kalp.”

Muhammed Elhafız ise Siirt Üniversitesinde okuduğunu, darülfünun bünyesinde bakım veren hastanede staj yapmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.Share: