Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

– Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Üniversitede kurulan serada yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı’yı süslüyor

ÇANKIRI – Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan uygulama serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Gıda ve Ekincilik Çığır Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırı ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi eliyle imzalanan protokol çerçevesinde, Ekincilik Iz Yüksekokulu Araştırma ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Protokol çerçevesinde yetiştirilen 20 bin skor kadife ve 25 bin sayı menekşe Çankırı Belediyesi’ne teyit edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre ulama sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ilişkin kendisine mütekellim Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Rençper, “Bizler üniversitelerimizi, il ve mutluluk düzeyinde sosyo-konuşu ekosistemlerin şanlı unsuru kendisine görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi namına şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya dek değme alanda ulama sunmayı hedefliyoruz. Domestik yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil cemiyet kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla ve cemi paydaşlarımızla alay malay çalışmayı, toplumsal katkıyı birlikte kendimize prensip ediniyoruz. Henüz evvel birçok amme kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgili gelişigüzel hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre yardım yapıyor, üretilenleri artık adına toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin estetik görünümünde yapışkan bırakıyor” dedi.

“Ayrımlı ilim ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı ayrımsız renk ve güzellik kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Besin ve Ekincilik Çığır Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Çiy Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan tören düzeni çerçevesinde Çankırı’dahi şehir içerisinde kullanılacak olan peyzaj amaçlı çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya boyut kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin adet velur, 2022 Teşrinisani kocaoğlan itibariyle birlikte 25 bin skor menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak amacıyla Çankırı Belediyesi’ne doğrulama ettik. Farklı damga ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı benzeri uzanım ve güzellik kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Maraba’ye, Uray Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Iyi’e ve seçkin iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Rektör Fellah ve Şehremini Salim tarafından imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin ortalık ortalamasının henüz nitelikli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’birlikte yetişen endemik nebat türlülerinin devamlılığının sağlanması üzere çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Share: