Yayladaki sistem geçimini ‘kaz’dan sağlıyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde mevcut Güvenocak köyü yaylasına yazları revan herkes geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında bulunan Güvenocak köyü yaylasında yazlarını geçiren köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor. Kısaca 40 hanenin çıktığı yaylada dizge ebleh işiyle uğraşıyor. Bönce etinin içimli olmasının bildirme büyük sebebinin natürel göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların doğal ortamda beslenmesi. İl geneli ve iklim dışından ise aklı kıt etine kırıcı bağ var.

Güvenocak köyünde durma eden ve kazcılık eden Gönüllü-Aşk Durak rençper, şavalak etinin lezzetli olmasının bildirme koca sebebinin doğal ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını lezzetli olduğundan kontekst tam köy halkının antant kaynağı haline mevrut kazcılığın alelacele yayıldığını belirterek, “3 bin pare kazımız var köy adına. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü’nde yetişmeleri. Yaylada 1 ay beside kaldıktan bilahare kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Amade ağızotu kullanmıyoruz, natürel ortamda besleniyorlar” şeklinde konuştu. – ARDAHAN

Share: