İçişleri Bakanı Soylu, Silivri’de STK temsilcileri ve muhtarlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bittabi ki gizliden gizliye göçeği önlemeye çalışıyoruz, bir nice tılsım alıyoruz. Tabii ki köylü gönderiyoruz. Burayı benzeri çaktırmadan kafile merkezi haline bildirmek istemiyoruz. Bu bile Avrupa’nın bir projesi, ‘Bize gelmesinler Türkiye’de kalsınlar.’ Tığ senin enayin değiliz.” dedi.

Bakan Soylu, YANLIŞSIZ Parti İstanbul İl Başkanlığının “Yüz Yüze 100 Çağ” programı kapsamında, Silivri Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde STK temsilcileri, aksiyon insanları, doyum önderleri ve muhtarlarla buluştu.

Türkiye’nin hayalinin, bulunduğu coğrafyada komşularıyla gelişigüzel erinç ve bol bolamat içinde süregelmek olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Bizim hayalimiz ektiğimizi biçmek, biçtiğimizi yemektir. Bizim hayalimiz atamız ve ceddimizden bırakıt aldığımız hayatımız ve inancımızla yaşamaktır. Haddizatında tığ çok molekül istemiyoruz. Bu muazzez ulus, bu toprakların çocukları, güya kaslı dünyaya cebin bu tabii haklarının mücadelesini veriyor.” diye konuştu.

Aristokrat, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada aynı rüya adına görüldüğünün altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı, binlerce kilometre öteye gitmiş, dostluğun, kardeşliğin, bir balaban devletin pekâlâ olabileceğinin örneğini ortaya koymuş. Gittiğimiz temas yerde değer ile karşılanıyoruz zira tığ Amerika, Avrupa, Almanya, İngiltere gibi kimseyi sömürmedik. Kimsenin madenlerini almadık, çocuklarını köleleştirmedik. Tığ hakeza tıpkısı ulus değiliz. Bire Bir taraftan Mevlana’nın, ayrımsız taraftan Hacı Meze Veli’nin, benzeri taraftan Veysel Karani’nin, aynı taraftan Eyüp Melik’ın, ayrımsız taraftan Padişah Şeyhmus’un bıraktığı manevi iklimin etkisindeyiz. Bu ülkede 5 geçenek ezan okunuyor. Bu ezan bize el birliği, dostluk ve yardımlaşmayı hatırlatıyor. Elbette ki sinsice göçeği önlemeye çalışıyoruz, birçok önlem alıyoruz. Elbette ki düşüncesiz gönderiyoruz. Burayı tıpkı kaçak barhana merkezi haline ifade etmek istemiyoruz. Bu da Avrupa’nın benzeri projesi, ‘Bize gelmesinler Türkiye’birlikte kalsınlar.’ Biz senin enayin değiliz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Lübnan’üstelik 0-2 gözyaşı arasındaki çocuklara benzin gönderdiklerini anlatan Soylu, “Biz onları bekâr bırakamayız. Biz Müslüman’ız, ‘İnananlar kardeştir.’ diyoruz. Hangi yapalım, tarihimize, geçmişimize, inancımıza sırtımızı mı dönelim?” ifadelerini kullandı.

“Tığ bu zihniyeti nakzetmek durumundayız”

Aristokrat, gelişigüzel şeyin istismar edildiğini belirterek, “Diyorlar kim ‘Yabancılar Eskişehir’üstelik ellerinde kılıçla geziyorlarmış.’ Sonraları tıpkı mertebe geliyor kim bire bir platoda film çeviriyorlarmış, ellerinde imitasyon kılıçlarla bir yere gidiyormuş oyuncular. Fakat toplumsal medyada derakap ‘Suriyeliler ellerinde kılıçlarla sokakta geziyor.’ diyerek yalanlar ve dezenformasyonlar başlıyor. Bu bire bir zihniyettir, tığ bu zihniyeti cılk etmek durumundayız. ” şeklinde konuştu.

Rusya- Ukrayna savaşı zımnında Avrupa’yı bu şita pres günlerin beklediğini hatırlatan Aristokrat, “Ukrayna’yı tahrik ederken iyiydi. Ki bu savaşın hangi antlaşma biteceğini biliyor? Tığ birlikte Suriye savaşı başladığında hangi antlaşma biteceğini bilmiyorduk. Türkiye şişman işlemler ortaya koydu 1150 kilometre çizik duvarı yapıldı muhacir, eroin kaçakçısı ve yıldırıcı gelmesin diye niteleyerek. Türkiye altyapısını çokça yaşayan yaptı. Eğer bu altyapısı hararetli olmasaydı Türkiye’yi yıkarlardı. Rastgele on yılda darbelerle bizi 20 sene geriye attılar. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, başı açık-kapalı diye bizi öğürtlemek üzere 50 kalem fitneyi ortaya koydular. Türkiye zaten yapmaz amma aynı terör örgütüne bindi verse dünyada bizi recmederler.” değerlendirmesinde bulundu.

“Vatandaşı ezdirmemek için mecmu kaynaklar kullanılıyor”

Zaman Batman’dan Diyarbakır’a, Mardin’den Şırnak’a geceleyin geç saatlere büyüklüğünde insanların rahat gezebildiğini belirten Aristokrat, geçmiş yıllarda Hakkari’de öğrencilerin üniversiteyi kazanamadığını, bölgede yıldırı operasyonlarıyla huzurun bilgili olduğunu ve onlarca öğrencinin darülfünun kazandığını kaydetti.

Türkiye’nin sorumluluğunun elden coğrafyasıyla ilgilendiren olmadığını aktaran Soylu, “Şayet tığ Irak’ta Bağdat’ı düzeltemezsek, rahat ayrımsız hale getiremezsek, Suriye huzurlu benzeri ayla gelmezse, Lübnan, Libya rahat benzeri ayla gelmezse, etraftaki coğrafyada Balkanlar mecmu erinçli bire bir arkaç gelmezse biz görevimizi yapmamış oluruz. Bu fırsatı ilk kez yakaladık.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin dünyadaki sıkıntılardan etkilendiğine dikkati çeken Soylu, vatandaşı sıkıntıların altında ezdirmemek üzere hükümetin ve ülkenin birlik kaynaklarının kullanıldığını dile getirdi.Share: