Bakan Karaismailoğlu, SELIM Fırka Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda de sunu kısa zamanda burada tıpkısı barışın sağlanması, onu birlikte Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması arz nazik dileğimiz. İnşallah sunma kısa zamanda bu kavga bitecek.” dedi.

DOĞRU Parti İl Başkanlığını konuşma eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp bitirmiş ayrımsız DOĞRU Parti hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu dünya lideri’ buyurmak, ‘lider’ gelmek böyle aynı şey rüfeka. Acun barışını nail olmak için savaşın bütün aktörleriyle birebir mülaki yegâne şef Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Filhakika Allah ona esenlik, mufassal popülasyon versin. Türkiye’ye yetmiyor, bilcümle dünyayı yönetiyor. O yüzden gerçekten tığ Cumhurbaşkanı’mızla gurur duyuyoruz. O, Türkiye amacıyla doğrusu büyük bire bir vesile ve bu 20 yılda ülkemiz için yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı amal bilcümle acun marifetiyle yakından izlem edilmekte ve bugün dünyada şayet bire bir yerde barış olacaksa dünyada bire bir yerde benzeri kriz varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri birinci derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bildirişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu mesail çözülmeye çalışıyor. İnşallah zaman Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda bile yer bodur zamanda burada tıpkı barışın sağlanması, onu da Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması arz iri dileğimiz. İnşallah yer güdük zamanda bu cidal bitecek.”

“Gidiş Geliş kazaları yüzde 80 azaldı”

Icra Vekili Karaismailoğlu, akıbet 20 yıldır Bakanlığının 183 bilyon dolarlık envestisman yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 milyar saat artırım sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 milyar litre akaryakıttan tasarruf sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye hamiş olan bölünmüş yollar sebebiyle müktesep olan sakıncasız, konforlu yollar sebebiyle trafik kazaları bütün yüzde 80 azaldı. Gelişigüzel yıl cümle 9 bin 500 fert kurtarıyoruz, bu tehlikesiz, konforlu yollar sebebiyle. Daha Çok, çıban koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Herkes rahatlıkla yola çıkıyor. İstediği yere kısa zamanda gidiyor.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar kadar demokrasilerde majör olduğunun altını çizerek, şöyle bitmeme etti:

“Vatana, millete hizmet önünde ihtilaf iktidarları teşvik ölçü. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete hizmet üstüne henüz nazik teşvik edici evet amma maalesef ülkemizde hiçbir hal üretmeyen tek fikir üretmeyen benzeri ihtilaf ve yalanlarıyla dedikodularıyla maatteessüf yapılan hizmetleri dahi karalamaya müteharrik aynı muhalefet var. Bu bile bizim kaderimiz. Buna da katlanacağız amma tek devir çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ivaz vermeden hizmetlerimize bitmeme edeceğiz.”

Demir yollarına akıbet yıllarda ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Nazır Karaismailoğlu, demir yolu sektörünün çokça yüce ve faziletkâr teknoloji mucip tıpkı aksiyon olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir yolu yatırımlarının bitmeme edeceğini belirten Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz hızlı trenle henüz yeni tanıştı. Eskişehir de bunun tüm ortasında ve sunu ferah şekilde, yer haddinden fazla şekilde Eskişehir’i kullanıyor demir yolumuz. İnşallah buradaki bu kaliteli, sakıncasız, demir hat keyfine pekâlâ Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda bile bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine da 2053 yılına kadar yaşatacağız. Şu anda tekmil 4 bin 500 kilometrelik demir hat hattında şu an imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın sonunda Gaziantep’ten trene binen bire bir vatandaşımıza kesintisiz adına çipo tarafından Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a başkaca oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’evet büyüklüğünde yolculuk etme imkanı sağlayacağız. Bu yolda de heybetli çalışmalarımız var, çalışmalarımız bitmeme ediyor. demir hat, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon atıl anlaşmalarımız doğrultusunda yeryüzü büyük yatırımlarımızdan tıpkısı tanesi. Özellikle fosil yakıtlı türevlerinden uzaklaşmak için de demir yolu yatırımlarımıza önem veriyoruz. Lojistik maliyetlerin azaltılması amacıyla de çipo yolları çokça mehabetli. Limanların OSB’lerin demir yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz beyninde olan yeryüzü balaban işlerimizden bir tanesi.”

“Uzayda özlük uydusuyla külah edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Nazır Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, bakir evlat enformasyon uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’birlikte istihsal süreçlerinin devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A üzere uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla künde edilen 10 ülkeden ayrımsız tanesi olacağız. Tığ diyoruz ya ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Tığ da bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nazır Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu büyüklüğünde genişleyen, büyüyen çipo yollarında demir yolu araçları ve ekipmanlarının bile şanlı olduğunu belirterek, yerel, milli demir yolu ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Herkes Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının bulunmaz olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Hele acul trenler, metrolar, tramvaylar konusunda de önemli icraat var. Alelhusus Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Hassaten bugün çokça özel tıpkısı aracın demir hat trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan bir tanesi demir hat cuşiş sönüm aracı. Ağız Ağıza Eskişehir’da yerli ve milli olarak üretildi ve demir hat filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin bile Eskişehir’üstelik üretim çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen demir yolunun ihtiyacı olan demir hat araçları ve bunların ekipmanlarını yerel ve milli ağırlıklı adına üretme hedefimiz var. O amaç doğrultusunda bile bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına büyüklüğünde yılına büyüklüğünde yaptığımız planlamalarda demir yolu araçlarında bütün 40 milyar avroluk ayrımsız ilişki var Türkiye için. Bunun dış satım kısmını üstelik katarsanız bu çok elan büyüyecektir. Eskişehir’deki üretimlik da bizim üzere olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız daha çok üstelik büyüyerek Türkiye’nin çıpa yolları sektörüne açkı üreten ve araçların ekipmanlarında gine hizmet onarımları yapan, hem üretim hem ihracatını işleyen, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle birlikte bura hakikaten Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim üzere haddinden fazla kıymetli.”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’dahi yapımı devam eden karaca yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği sunma oylumlu işlerden bire bir tanesi. Onun da öneminin farkındayız rüfeka. Tek endişeniz olmasın. Bu yıl içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları bile ortadan kaldıracağız. Bundan hiçbir endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken akilane para yöntemleri vermek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Akıllıca mal yöntemleri seçtiğinizde bu büyüklüğünde güdük zamanda bu kadar şişman projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani tıpkısı tarafta Çanakkale Köprüsü kabil dünyanın arz yüksek kıymetli ve en faziletkâr teknoloji müstelzim aynı projesini 4 yıl kabilinden güdük benzeri sürede bitirirken, Anadolu’de de bölgesi için genişlik bulunmaz işleri üstelik tıpkı anda cingöz olduk. Bire Bir tarafta Çanakkale Köprüsü, tıpkı tarafta Rize Artvin Hava Meydanı, bir tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları bire bir anda bitirebiliyoruz amma bunlar bütçesel adına makul para yöntemleri seçtiğinizde bunları bire bir zamanda ve arz gelişmemiş zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı senelerce. Bütün 17 sene bitirilememiş ayrımsız proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi projelerin birlikte serencam rütbe çarpık çurpuk olan benzeri projeyi 17 yılda bitiremeyen bire bir Türkiye vardı. Neden bitirilemedi? Çünkü doğru mal yöntemleri seçilmemiş, doğru ve domestik müteahhitlerin olmadığı ayrımsız dönem, yabancı mühendislik çözümleriyle uğraşılan ayrımsız aktarılma, paralarımızı yatırmışız ama ortada gelişim de bulunmayan amma bugüne geldiğimizde bakın bu büyüklüğünde eşsiz şişman projeleri 3-4 yıl üzere benzeri zamanda bitiren tıpkı mutluluk. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 sene gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı tam 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün sadece 1,5 yıl er bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı tamlık 600 milyon avro. Ön Gün günü Osmangazi Köprüsü’nden mecmu 80 bin şalter geçti. Ulaşımın önündeki bütün sıkıntıları ortadan kaldırdığımız amacıyla 26 milyon aracın Türkiye genelinde rahatlıkla akıntı ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne kabul etmek için değme yolu deneyeceğiz”

Bakan Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda doğru kendisine soldurmak, onlara eş geçmek ve bunların daha iyisini boşaltmak üzere el birliğiyle 2023 seçimlerinde faal aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim yer mehabetli görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne koymak amacıyla gelişigüzel yolu deneyeceğiz. Bunları bilcümle anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin dahi ne kadar acemi olduğunu, muvaffakiyetsiz olduklarını üstelik vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Çabucak Eskişehir’üstelik değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’bile, İzmir’bile bile görüyoruz. Maalesef bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri yok. Tıpkı 6’lı masada olduğu gibi… 6’lı masa, altındakilerle birlikte 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ilişik tek çözümleri aha ağzından duydunuz mu? Bilcümle dertleri zat gelecekleri, kişi ikballeri, onu konuşuyorlar.”

DÜRÜST Tümen İl Başkanı Zihni Çalışkan bile Icra Vekili Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda SELIM Fırka Eskişehir Saylav Nabi Avcı ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer hazır bulundu.Share: