AKDENİZ’E 30 BİN BALA BALIK BIRAKILDI

Merkezi Antalya’nın Demre ilçesinde mevcut Akdeniz Su Ürünleri Üretim Araştırma ve Yetişek Enstitüsü’nde yetiştirilen 30 bin bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında Çayağzı Limanı’nda düzenlenen törenle Akdeniz’in gökçe sularına bırakıldı.

Demre’deki Çayağzı Limanı’nda düzenlenen yavru balıkların denize bırakılması törenine Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu, Belediye Başkanı Okan Kocakaya, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık, Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, Enstitü Müdür Muavini Durali Sarıer, Demre Yatçılar Kooperatifi Başkanı Hayrettin Özkan ve enstitü çalışanları katıldı.

Enstitü tarafından işletilen Beymelek Dalyanı’ndan alınan anaçlardan alınan yumurtalardan üretilen 15 bin çupra ve 15 bin levrek yavrusu enstitüdeki havuzlarda 30-50 grama büyüklüğünde büyütüldü. Havuzlardan tanklara alınan 30 bin bala balık, kamyonla Çayağzı Limanı’na getirildi. Tanklardan alınan bala balıklar eğreti kendisine kurulan iki özel havuza makbuz. Havuzlardan kovalara alınan levrek ve çupra yavruları önce Ilçebay Değer Şatıroğlu, Belediye Reisi Okan Kocakaya, Enstitü Müdürü Serkan Erkan ve protokol üyeleri, ardından dahi çalışanlar ve vatandaşlar marifetiyle Akdeniz’in mavi sularına bırakıldı. Enstitü eliyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denizleri balıklandırma projesinde bu yıl 100 bin levrek ve çupra yavrusu denizlere bırakılacak. Daha geçmiş birlikte Akdeniz Akarsu ürünleri Enstitüsü’nün Kepez Birimi’nde üretilen 5 milyon 700 bin sazan balığı yavrusu, Kütahya, Afyon, Burdur, Muğla, Denizli ve Aydın’bile iç sulara bırakılmıştı.

Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, “Kaynaklarımızın balıklandırılması projesi kapsamında Ekincilik ve Orman Bakanlığı Zirai Tetkikat Umumi Müdürlüğü’ne ilişkin enstitü kendisine, 2022 yılında yine tahminî 100 bin çupra ve levrek balığını denizlerimizle buluşturma amacımız var. Bugün de burada 15 bin çupra, 15 bin levrek balığını sularımızla buluşturduk şu anda. Sabık yıllara bakarak bundan sonraki planımız balığı daha büyük boylarda, yani 20-25 gram, 50 gram boyunda denize tezyit etmek. Hayat şansının henüz efdal olduğunu gördük. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı çoğaltmak istiyoruz. Hem denizlerde balık popülasyonunun düşmesine hal getirme projeleri yapıyoruz. Bunun yanında kaynaklarımızı balıklandırarak de hem denizlerde hem sularda vatandaşımızın OMEGA-3’e, metin proteine mahdut ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.Share: