Bal ormanlarıyla bitki örtüsü zenginleşen Karacadağ’da bin titrem bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında kayran kayran Karacadağ bölgesinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen bitki örtüsü sebebiyle bu yıl bin ton bal elde edildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında ölçülü “Bal Ormanları Gösteri Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı seçme geçen sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Nahiye Müdürlüğü bu doğrultuda kalın alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri birlikte meralarıyla gerçekten ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri için şişman bire bir öneme cemaat, çeşitli bitki örtüsüyle da bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün henüz bile zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti tay tay arabası vatandaşların gelirinin artırılması için bu bölgedeki bal ormanı sayısı üstelik 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana nektar haiz kestirmece 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu yıl getirilen kovan sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu haiz milyarlarca arının faydalandığı bölgede sonuç sağım yapıldı. Bölgeden çöz ve aut muamele için bin titrem bal temin edildi.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Anlaklı Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin otlak alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, bitki örtüsünün zenginliğiyle de arıcılık faaliyeti açısından balaban ayrımsız düz olduğunu söyledi.

Bu yıl oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını tabir eden Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun nektar taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, özellikle badem ve akasya türü fidanlar. Bal otu tohumlarını dahi araziye tepeden inme ve ekme aracılığıyla arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu sene tahminî 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kapçık sayısını önce etapta 200 bine yükseltmek için icraat yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında vadi kayran yolların tamamında mücahede yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu rapor etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu alan değişik otsul nebatat ve bizim da diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle çokça elan zengin bire bir floraya ehil oldu. Zımnında burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’birlikte sunu mebzul ballarla yarışacak kapasiteye eş. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye takdim etmek zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu havza üzere çok şanlı olduğunu söyledi.

Kurum namına üzerlerine sakıt görevi hesabına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı özne üreticilere bereketli aynı sezon geçirmelerini dilek ederek, hedeflerinin daha nitelikli hizmetle arıcıların elan mutlu bire bir şekilde bu alandan ayrılmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı herhangi bir yerde”

Şanlıurfa Halis Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kaya dahi Karacadağ bölgesinin zengin bitki örtüsü yardımıyla hem bölgedeki hem birlikte Türkiye’nin farklı yerlerindeki arıcılar marifetiyle tercih edildiğini belirtti.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine bakarak balda prolin miktarının yeryüzü bir iki 300 miligram/kilogram olması gerektiğine bel eden Kayaç, “Karacadağ balının namı temas yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu ayar yağmur ve yağışsızlık durumuna bakarak bin 100’e kadar çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, “Bu sene yerleşen 100 bin kovandan kestirmece bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp iç ve dış piyasaya göndereceğiz.” diyerek konuştu.

“Bal verimi kıvançlı edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden mevrut müstahsil İnce Süer, ata mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin ardından serencam sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar için çokça bereketli olduğunu, nitelikli bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada sezon direnmek için, son sağımı yapıyoruz. Bal veriminde mutlu edici benzeri durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’da geliyor, 15 Temmuz’a büyüklüğünde kalıyoruz. Bu sene bölgenin bitki örtüsü ensesi kalın olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin rustik Karınca Muhtar Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına fayda sağladığını belirtti.Share: