Kayseri’den kısa güdük

Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, 28. Ulusal 18. Uluslararası Dadaloğlu Ekin ve Musahabe Şenliği’ne katıldı.

Belediyeden yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi ile Tomarza Belediyesinin düzenlediği şenliğe misafir oldu.

Şenlikte, mehteran gösterisi, koşma dinletisi sunuldu.

Başkan Büyükkılıç, birliğin, beraberliğin önemini anlatarak, şunları kaydetti:

“Dadaloğlu eylemek kahramanlık söylemek, Dadaloğlu emreylemek haksızlığa asileşmek almak, Dadaloğlu girmek tabii kamer örtüsüz Türk bayrağının altında benzeri araya katılmak almak, Dadaloğlu girmek vatanımızın bölünmezliğini önemseyen ve terör illetine karşı ne cins olursa olsun, aklınıza hangisi geliyorsa onun karşısında dosdoğru duran ve gerektiğinde martir olmasını bilici feraset gelmek. İşte tığ onun için sizleri seviyoruz.”

Başkan Büyükkılıç, asfalt çalışmalarını denetledi

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Tomarza ilçesinde 5 kilometrelik asfaltlama çalışmalarını denetledi.

Büyükkılıç, Tomarza Şehremini Davut Şahin’den çalışmalar karşı hikmet aldı.

Büyükkılıç, “Tomarza’dan Sarımehmetli ve bu güzergahtaki mahallelerimize hizmet verecek olan 5 kilometre civarındaki yola 10 bin ton asfaltımızın serilme işlemleri, hamam asfalt çalışması süratle bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.”

İncesu’daki Arasta Çarşısı yenilendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Valiliği işbirliğinde İncesu ilçesindeki tarihi Karamustafa Gösterişli Külliyesi içerisinde düz alan Arasta Çarşısı, cephesi iyileştirilip ıtri sabunlarla ve umum el işi hasırlarla süslendi.

Çarşıdaki tarihi dükkanlar çeşitlendirilerek, bölge turizmine kazandırılıyor.

Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, “Arasta Çarşısı şimdi elan adamakıllı. Çarşımızı Kayseri’ye has dokunuşlar yaparak, değerli hemşehrilerimizin, yerli ve yabancı turistlerimizin ziyaretine açtık.” ifadelerini kullandı.

Melikgazi Belediyesinin İngilizce Yetişek Kampı sürüyor

Melikgazi Belediyesinin Gesi İlkokulu’nda başlattığı İngilizce Yetişek Kampı ilişki görüyor.

Şehremini Mustafa Palancıoğlu, “İngilizce Yetişek Kampı’mızın ilkini 10-15 yaş arasındaki ayvaz öğrencilerimiz, gençlerimizle başladık. Eski ilkokul taş çatı restore edildi ve içinin tefrişatını yaparak iyicene bir kamp merkezi haline getirdik. Kampımızda tamamen İngilizce yetişek uygulanacak. Öğrencilerimiz saz, sinema, atölyeler, güzelce sanatlar, tabiat keşifleri ve tarihi, kültürel geziler ile ameliye etme şansı elde edecek. Telefonları yanlarında olmadığı amacıyla internet ortamından uzaklaşarak iletişim becerilerini birlikte geliştirecekler.”

Başkan Büyükkılıç, nohut hasadına katıldı

Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde “Üretim Sizden Bindi Bizden Projesi” kapsamında gerçekleştirilen Nohut Hasat Haset Töreni’ne katıldı.

Başkan Büyükkılıç, biçerdöver kullanarak, nohut hasadı gerçekleştirdi.

Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada haftaya çokça güzel ve eli nimetli tıpkı mesai ile başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Talep gelen 5 ilçeye nohut desteği verdiklerini anlatan Büyükkılıç, şunları kaydetti:

” Akkışla, Felahiye, Özvatan, Sarıoğlan ve Sarız’a nohut desteği verdik. 20 bin dekar arazide ekimi gerçekleştirilen nohuttan tığ 5 milyon TL harcayarak desteğimizi sağladık. Çabucak nohut desteğimiz ile kalmadı. Hatırlanacağı üzere Anadolu’nun Bereketi Buğday Projesi’nde İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile birlikte bin 86 ton yazlık ekmeklik buğday dağıtımı yaptık. Bu mücahede, 47 bin 217 dekara ekimi yapılmış, 915 çiftçimizin faydalandığı 5 milyon TL değerli projeydi. 2022 yılı çocuk dağıtımlarımızda 820 çiftçimizin kullanması amacıyla 191 ton aspir tohumu dağıttık. Bir şekilde 3 bini fazla çiftçimizin faydalanacağı, on binlerce dekar alana ekimi yapılan 2 bin 605 titrem evlat dağıtımı 21 milyon TL’yi bulan yatırım gerçekleşti.”

Share: